Poradniki i mechanikaZasada 15 minut. Pamiętaj przy policyjnej kontroli

Zasada 15 minut. Pamiętaj przy policyjnej kontroli

Alkomat przesiewowy nie jest dokładny. Ma za zadanie jedynie odsiać kierowców trzeźwych od tych podejrzanych o spożycie. Wystarczy użyć perfum, by nieświadomie oszukać urządzenie. Badanie alkomatem z ustnikiem jest już miarodajne
Alkomat przesiewowy nie jest dokładny. Ma za zadanie jedynie odsiać kierowców trzeźwych od tych podejrzanych o spożycie. Wystarczy użyć perfum, by nieświadomie oszukać urządzenie. Badanie alkomatem z ustnikiem jest już miarodajne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

16.07.2024 12:27, aktual.: 16.07.2024 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy kierowca, który nigdy nie jeździ po spożyciu alkoholu, może zostać zaskoczony pozytywnym wynikiem badania alkomatem? Jak najbardziej. Pewne produkty spożywcze lub higieniczne mogą wpłynąć na wyniki pomiarów i wywołać niepotrzebny stres.

Polska należy do tych europejskich państw, w których przeprowadza się najwięcej kontroli trzeźwości kierowców. W 2023 r. mundurowi przebadali 13,8 mln kierujących i było to o 1,4 mln więcej niż w 2022 r. Z kolei początkiem lipca 2024 r. Komenda Główna Policji informowała, że od początku 2024 r. przeprowadzono już niemal 8 mln kontroli - o 581 tys. więcej niż w porównywalnym okresie 2023 r. Jak widać, kontrola trzeźwości kierowcy jest całkiem prawdopodobna i może zdarzyć się zawsze i wszędzie. Warto więc wiedzieć, co może oszukać alkomat.

Istotna jest świadomość tego, czym różni się badanie przesiewowe alkomatem bez ustnika od badania alkomatem z ustnikiem. Pierwszy typ urządzenia służy do wstępnej identyfikacji obecności alkoholu i nie jest jednoznaczny. Gdy takie badanie wykaże pewną zawartość alkoholu, policjant przeprowadza dokładniejsze badanie alkomatem z ustnikiem, aby potwierdzić wynik i wykluczyć inne czynniki wpływające na wynik przesiewowy. A mogą one być całkiem niewinne.

Fałszywy pozytywny wynik badania przesiewowym alkomatem może dać: 

  • użycie perfum,
  • użycie płynu do spryskiwacza zawierającego alkohol,
  • przewożenie pasażera pod wpływem alkoholu,
  • rozlanie alkoholu w pojeździe.

Większość z wymienionych wyżej czynników nie wpływa na wynik badania tradycyjnym alkomatem z ustnikiem. Nie oznacza to jednak, że takie urządzenie jest nieomylne.

Fałszywy pozytywny wynik badania alkomatem z ustnikiem może dać:

  • odświeżacz do ust zawierający alkohol,
  • płyny higieniczne do ust,
  • słodycze zawierające alkohol,
  • niektóre doustne leki (np. syrop),
  • e-papierosy.

Istnieją również substancje i produkty, które, pomimo popularnych mitów, nie wpływają na wynik badania alkomatem, lub jeżeli wpływają, to wyniki są na granicy błędu, bliskie zeru bądź wynikają z problemów zdrowotnych osoby badanej. Są to np.:

  • jabłka i inne owoce,
  • soki,
  • bezalkoholowe napoje rozrywkowe (np. piwo 0 proc.).

W przypadku wyniku pozytywnego badania u niewinnego kierowcy, nie należy panikować. Ani badanie przesiewowe, ani tradycyjne nie prowadzi od razu do utraty uprawnień lub postępowania sądowego. Należy poinformować policjanta o potencjalnych czynnikach zakłócających pomiar. W takiej sytuacji funkcjonariusz powtórzy badanie po około 15 min. To wystarcza, by śladowe ilości alkoholu z jamy ustnej wyparowały. Kolejne badanie określi, czy poziom alkoholu w wydychanym spadł, a to pozwoli na dalszą jazdę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także