Opony całoroczne mają jeszcze dużo "miejsca". Polacy jeszcze muszą się do nich przekonać

Aż 82 proc. Polaków zmienia opony na zimowe. Tymczasem za granicą taka decyzja jest o wiele mniej popularna. Niemcy czy Francuzi wolą inne rozwiązanie.

Opony całoroczne. Nowe ogumienie
Opony całoroczne. Nowe ogumienie
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Budzik
Tomasz Budzik

06.11.2022 | aktual.: 06.11.2022 11:49

Jak wynika z przeprowadzonego dla Goodyeara w ośmiu europejskich krajach badania ankietowego, Polacy są mocno przyzwyczajeni do wymiany ogumienia. Aż 82 proc. zmotoryzowanych przed zimą wymienia opony. 2 proc. ankietowanych przez cały rok jeździ na "zimówkach", 1 proc. na ogumieniu letnim, a pozostali, czyli 15 proc., wybrali ogumienie całoroczne. Ostatnie z tych rozwiązań niedługo może jednak stać się o wiele bardziej popularne.

Jak wynika z badania, w Niemczech opony sezonowe wybiera 58 proc. kierowców. Jest tak mimo podobnego do Polski klimatu, a nawet prawnemu nakazowi jazdy w zimowych warunkach na ogumieniu dostosowanym do sytuacji. U naszych zachodnich sąsiadów 5 proc. zmotoryzowanych przez cały rok używa ogumienia sezonowego, a aż 37 proc. kierowców wybiera opony całoroczne.

Nie jest to jednak rekord Starego Kontynentu. We Francji ogumienie całoroczne wybiera aż 56 proc. kierowców. Różnica jest ogromna, ale należy wziąć pod uwagę, że w wielu rejonach Francji klimat jest znacznie łagodniejszy niż w Polsce. Dla porównania – aż 21 proc. zapytanych Francuzów przez cały rok jeździ na letnim ogumieniu. Badanie ankietowe na zlecenie Goodyeara zostało przeprowadzone na terenie Polski, w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Luksemburgu i Rumunii.

Jakie wnioski można wysnuć z otrzymanych wyników? Przede wszystkim takie, że w Polsce wciąż jest miejsce na wzrost popularności opon całorocznych. Nie zdziwię się, jeśli w ciągu kilku lat zbliżymy się do wyniku, który dziś osiągnęli Niemcy. Jak wynika z raportu IMGW za rok 2021, średnia temperatura w Polsce wyniosła w tym czasie 8,7 stopnia Celsjusza. Według danych za lata 1991-2020 liczba dni przymrozkowych wahała się od 49,7 w Kołobrzegu do 98,9 w Zakopanem. Z kolei liczba dni z temperaturą wyższą niż +30 stopni Celsjusza wahała się od 0,7 na Helu do 13,7 w Tarnowie.

Jak pokazały brytyjskie eksperymenty, to właśnie w krańcowych warunkach temperaturowych opony całoroczne ustępują sezonowym. W warunkach umiarkowanych potrafią zaś być skuteczniejsze zarówno od opon letnich, jak i zimowych. Dla wielu miejsc w Polsce skrajne warunki pogodowe są rzadkością, więc wybór opon całorocznych może być dobrym pomysłem. Czas pokaże, ilu Polaków przekona się do takiego rozwiązania. Dalszy wzrost jego popularności będzie jednak czymś zupełnie naturalnym, gdyż dziś opony całoroczne są zdecydowanie lepsze niż jeszcze kilka lat temu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)