Obszywanie kierownicy skórą – co warto wiedzieć?
Skórzana kierownica nadaje wnętrzu auta szyku i jest przyjemniejsza w dotyku. Jednak z czasem ulega ona zużyciu i wymaga ponownego obszycia. Praktyka pokazuje, że najlepszy efekt jest wtedy, gdy zrobi to fachowiec.
30.12.2019 | aktual.: 22.03.2023 16:52
Skórzana kierownica stanowiła niegdyś elementy wyposażenia aut klasy wyższej. Obecnie jest to opcjonalne wyposażenie we wszystkich segmentach, choć często uboższe wersje mają kierownice z mało przyjemnej gumy lub innych tworzyw sztucznych.
Do zalet skóry na kierownicy należy przede wszystkim atrakcyjniejszy wygląd, ale jest też przyjemniejsza w dotyku i zmniejsza pocenie dłoni. Zapewnia też pewny chwyt. To główne zalety skórzanych obszyć. Jeśli twoja kierownica nie jest skórzana lub skóra się już przetarła, możesz ją obszyć samodzielnie, choć lepiej to zlecić fachowcom.
Zobacz także
Dlaczego u fachowca i ile to kosztuje?
Ponieważ nie jest to takie proste. Trzeba bardzo dobrze ułożyć skórę, dopasować ją do wieńca i porządnie zszyć. Zwykle efekt prac samodzielnych jest marny.
Tapicer za taką usługę zażąda od 150 do 350 zł. Mówimy oczywiście o niewyszukanych materiałach. Cena uzależniona jest bowiem od wyboru jakości i gatunku skóry czy indywidualnych preferencji kolorystycznych. Oczywiście cena może wzrosnąć, jeśli chcecie na kierownicy dwa rodzaje materiału lub skórę perforowaną.
Nierzadko firmy zajmujące się obszywaniem kierownicy wymagają jej uprzedniego demontażu, a w niektórych można to zlecić, ale może wymagać dopłaty kilkudziesięciu złotych. Ten, kto nie wie, jak to zrobić nie powinien ryzykować.
Czas potrzebny na samo obszycie to ok. 3–4 godziny. Zostawiając auto u fachowca, można jednocześnie zlecić obszycie innych elementów wnętrza takim samym materiałem i w tym samym stylu, np. gałki zmiany biegów czy dźwigni hamulca ręcznego.