Obowiązkowe opony zimowe w UE. Lista miejsc, sprawdź przed wyjazdem na ferie
W Polsce nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych lub całorocznych, jednak wiele krajów europejskich, do których Polacy często wyjeżdżają na ferie czy krótkie wypady weekendowe, wprowadziło takie wymagania. W związku z tym warto znać przepisy dotyczące opon w tych krajach, aby uniknąć nieprzyjemności podczas podróży. Kluczową kwestią jest nie tylko obowiązek korzystania z opon zimowych, ale także wymagana głębokość bieżnika.
06.01.2024 07:03
Poniżej znajduje się lista krajów, które wprowadziły bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące opon w samochodach osobowych niż Polska.
– Austria: opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia, ale tylko w warunkach zimowych, takich jak śnieg, szron, lód. Decyzję o tym, czy faktycznie na zewnątrz są takie warunki, podejmuje policjant. Za brak odpowiednich opon grożą surowe kary, zwłaszcza jeśli spowoduje to zagrożenie na drodze.
– Bośnia i Hercegowina: opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 15 marca.
– Chorwacja: opony zimowe są obowiązkowe na drogach oznaczonych odpowiednimi znakami informacyjnymi. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 mm.
– Czarnogóra: opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 1 kwietnia, ale tylko w warunkach zimowych i na oznakowanych drogach.
– Czechy: opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca, ale tylko wtedy, gdy występują warunki zimowe. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 mm.
– Estonia: opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca.
– Finlandia: opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm.
– Francja: opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca w niektórych górskich miejscowościach i ich okolicach (34 departamenty). Dodatkowo obowiązek ten może być wprowadzany lokalnie za pomocą znaków drogowych.
– Hiszpania: opony zimowe są obowiązkowe tylko na oznakowanych drogach.
– Litwa: opony zimowe są obowiązkowe od 10 listopada do 31 marca.
– Luksemburg: opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych oraz przy temperaturze poniżej 7 st. C. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 mm.
– Łotwa: opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca dla pojazdów do 3,5 t oraz ich przyczep. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 mm.
– Macedonia: opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 5 mm.
– Niemcy: opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych, niezależnie od pory roku.
– Rumunia: opony zimowe są obowiązkowe na drogach pokrytych śniegiem lub lodem.
– Serbia: opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 1 kwietnia w warunkach zimowych, a na niektórych drogach niezależnie od pogody. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 mm.
– Słowacja: opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych niezależnie od pory roku. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm.
– Słowenia: opony zimowe są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm.
– Szwecja: opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm.
– Włochy: opony zimowe są obowiązkowe w niektórych regionach kraju i na wybranych drogach (np. Autostrada A2) od 15 października do 15 kwietnia. Na wybranych drogach obowiązek ten może być wprowadzany za pomocą znaków drogowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obowiązkowe opony zimowe. Są wyjątki
Są kraje, w których nie ma bezpośredniego nakazu korzystania z opon zimowych, ale istnieją pewne zalecenia lub wymagania, które sugerują, że lepiej je posiadać.
Przykładowo, w Belgii zaleca się korzystanie z opon zimowych od 1 października do 30 kwietnia, podobnie jest w Szwajcarii, gdzie takie zalecenie obowiązuje od 1 listopada do 30 kwietnia, a w niektórych okresach może być nawet wymagane. W Bułgarii zalecenie dotyczy okresu od 15 listopada do 1 marca. Z kolei w Norwegii, choć nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych, to jednak istnieje obowiązek korzystania z łańcuchów na drogach, na których panują warunki zimowe. Warto jednak zauważyć, że posiadanie opon zimowych o głębokości bieżnika minimum 5 mm zwalnia kierowcę z obowiązku korzystania z łańcuchów.
Tylko 3PMSF
W kontekście oznaczeń na oponach warto zwrócić uwagę na symbol 3PMSF, który jest jedynym oznaczeniem opon zimowych. Niektóre kraje dopuszczają stosowanie opon "zimowych" oznaczonych symbolem M+S, ale są też takie, które wymagają opon oznaczonych symbolem 3PMSF. W praktyce obecnie trudno jest znaleźć oponę zimową bez tego symbolu. Opony oznaczone tylko symbolem M+S formalnie nie są oponami zimowymi.
Wiele opon, które są określane jako całoroczne, również posiada symbol 3PMSF, co formalnie klasyfikuje je jako opony zimowe. Termin "całoroczne" odnosi się do ich przeznaczenia i informuje użytkownika, że są one odpowiednie do jazdy zarówno latem, jak i zimą. Istnieją jednak na rynku opony, które są określane jako całoroczne, ale nie mają symbolu 3PMSF, a jedynie M+S — ten symbol może występować nawet na oponach letnich. Takie opony formalnie są oponami letnimi, a określenie "całoroczne" sugeruje, że teoretycznie nadają się do eksploatacji zimą.
Wyjazd samochodem terenowym za granicę
Osoby, które planują wyjazd za granicę samochodami terenowymi, powinny pamiętać, że w krajach, gdzie opony zimowe są wymagane, dotyczy to również samochodów terenowych. Opony typu MT praktycznie nie występują w wersji zimowej (3PMSF), ale mogą mieć symbol M+S, co dopuszcza ich stosowanie tylko w niektórych krajach.
Jedziesz na ferie zimowe? Lepiej sprawdź przepisy dotyczące opon
Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, jakie zasady obowiązują w kraju, do którego się wybieracie, ale również w krajach, przez które planujecie przejechać. W praktyce każdy wyjazd na południe przez Czechy i Słowację wiąże się z obowiązkiem posiadania opon zimowych, zwłaszcza w warunkach zimowych.