Nowe limity prędkości. 100 km/h na autostradzie dla części kierowców

Nowe limity prędkości. 100 km/h na autostradzie dla części kierowców

Nowe limity prędkości. 100 km/h na autostradzie dla części kierowców
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe / Podlaska Policja
Marcin Łobodziński
24.04.2022 11:37, aktualizacja: 14.03.2023 12:26

80 km/h poza obszarem zabudowanym i tylko 100 km/h na autostradzie lub na drodze ekspresowej. Takie limity prędkości już są w odpowiedniej ustawie, ale czekają na wejście w życie. Będzie to dotyczyło pewnej grupy kierowców.

Nie, nie znajdziecie tych ograniczeń w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Tam nadal obowiązują znane od lat limity. Te wspomniane we wstępie znajdują się w ustawie o kierujących pojazdami. Dotyczą kierowców w okresie próbnym.

"W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej".

Spokojnie – te ograniczenia nie obowiązują. Jeszcze. Bo czekają na wdrożenie, a to dość skomplikowany temat, o czym czytamy w przypisie do całego rozdziału 14. "Okres próbny" tej ustawy.

"… przepisów rozdziału nie stosuje się do czasu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie danych (…). … minister właściwy do spraw informatyzacji ogłasza w swoim dzienniku urzędowym komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych, o których mowa w zdaniu pierwszym".

Problem polega na tym, że wdrażanie wspomnianych rozwiązań technicznych trwa już od dłuższego czasu i nie wiemy, kiedy to nastąpi. Na tę chwilę przepisy są, ale czekają w zawieszeniu do bliżej nieokreślonej daty.

Nie tylko limity prędkości

Kierowców w okresie próbnym będą czekały też inne ograniczenia. Nie będzie im wolno m.in. kierować pojazdem nieoznakowanym w odpowiedni sposób (tzw. zielony listek lub inna forma znakowania), podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy, a także osobiście wykonywać podobnej działalności.

Marcin Łobodziński, dziennikarz Autokult.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)