Oto najszybsza škoda w historii. Właśnie dostała drugie życie

Oto najszybsza škoda w historii. Właśnie dostała drugie życie

To najszybsza Škoda Octavia RS na świecie.
To najszybsza Škoda Octavia RS na świecie.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Škoda
Aleksander Ruciński
19.08.2021 10:14, aktualizacja: 14.03.2023 15:28

19 sierpnia 2011 roku Škoda pobiła rekord prędkości samochodów produkcyjnych na piaskach słonego jeziora Bonneville. Po 10 latach Czesi wracają do tego wydarzenia, przypominając jego główną bohaterkę, która niedawno została w pełni odrestaurowana.

366 km/h - taką prędkość osiągnęła zmodyfikowana Octavia RS podczas udanej próby bicia rekordu na słonym jeziorze Bonneville. To imponujący wyczyn, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że dokonano go liftbackiem, który bardziej niż z oszałamiającymi osiągami kojarzy się z emerytami i taksówkarzami.

Oczywiście mowa wyłącznie o nadwoziu, gdyż technicznie auto mocno różni się od serii. Pod maską znajdziemy 2-litrowy silnik TSI, który świetnie znosi tuning. W tym przypadku Škoda postawiła na dużą turbosprężarkę Garretta, system wtrysku wody, większy intercooler oraz oczywiście odpowiednie oprogramowanie ECU. Wynik? Około 600 KM mocy i zdolność do osiągania naprawdę wysokich prędkości.

Oczywiście nie byłoby to możliwe bez odpowiedniej skrzyni biegów - w tym przypadku zapożyczonej z Superba GreenLine i wyposażonej w dłuższe przełożenia. Wykorzystano tu również dyferencjał o ograniczonym uślizgu, a prześwit zmalał aż o 80 mm. Kluczowe okazały się też opony Goodyear Eagle Dragway zdolne wytrzymać jazdę z taką prędkością.

Škoda Octavia vRS speed record run at Bonneville (2011)

W efekcie Octavia RS okazała się szybsza od większości dostępnych wówczas supersamochodów, a osiągnięta prędkość imponuje po dziś dzień. To jeden z najbardziej imponujących wyczynów w historii marki. Nic dziwnego, że producent postanowił uczcić 10-lecie tego wydarzenia, doprowadzając rekordowy egzemplarz do idealnego stanu. Teraz auto zapewne trafi do muzeum marki.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)