Samochody używaneMitsubishiUżywane Mitsubishi Lancer Evo VII/VIII/IX - typowe awarie i problemy

Używane Mitsubishi Lancer Evo VII/VIII/IX - typowe awarie i problemy

Mitsubishi Lancer Evolution VIII
Mitsubishi Lancer Evolution VIII
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Mitsubishi
Artur Kuśmierzak

29.07.2011 20:38, aktual.: 30.03.2023 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W japońskiej motoryzacji są dwa konkurujące ze sobą charakterystyczne sportowe sedany obok, których trudno przejść obojętnie. Jednym z nich jest Subaru Impreza WRX STi, drugi to oczywiście nic innego tylko Mitsubishi Lancer Evolution. Tym razem przyjrzymy się bliżej kilku modelom tego drugiego auta o logotypach VII,VIII i IX, które oparte są o tą samą płytę podłogową i karoserię.

Wersja VII na rynku zadebiutowała w 2001 roku zastępując legendarną już odmianę VI. W 2003 roku po drobnych zmianach zarówno stylizacyjnych jak i silnikowych do sprzedaży weszła delikatnie odświeżona odmiana oznaczona jako VIII, która była oferowana do 2005 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał model Evo IX. W 2006 roku samochód ten zadebiutował na rynku polskim, w tym samym czasie na rynek trafiły też specjalne pakiety poprawiające osiągi z serii MR.

Mitsubishi Lancer Evo
Mitsubishi Lancer Evo© mat. prasowe / Mitsubishi

W 2007 roku w gamie silników pojawiły się kolejne specjalne pakiety podwyższające moc auta czyli GT360 i GT400. Ostateczne zakończenie produkcji nastąpiło dopiero w 2008 roku. Wtedy też Mitsubishi rozpoczęło montaż zupełnie nowej X generacji tego modelu. W każdej z wymienionych wyżej odmian dysponuje napędem na 4 koła przekazywanym za pomocą systemu ACD czyli Active Center Differencial.

Mitsubishi Lancer Evo
Mitsubishi Lancer Evo© mat. prasowe / Mitsubishi

Z mechanicznego punktu widzenia jest to aktywny centralny mechanizm różnicowy, zastosowano tu również wielopłytkowe sprzęgło hydrauliczne sterowane elektronicznie. W praktyce oznacza to tyle, że moment obrotowy przekazywany jest na przednią i tylną oś w proporcjach stosownie do panujących warunków drogowych.

Jeżeli chodzi o przekładnie, to do wyboru mamy 5-biegowy automat lub manual w przypadku modelu VII, bądź 5- lub 6-biegowy manual w nowszych odmianach Evo. Pod maską znajdziemy jeden z poniższych silników z układem zmiennych faz rozrządu MiVEC:

Evo VII

 • R4 2,0 T (272 KM) GTA
 • R4 2,0 T (280 KM) GSR
 • R4 2,0 T (284 KM) RS

Evo VIII

 • R4 2,0 T (264 KM)
 • R4 2,0 T (280 KM) RS

Pakiety podwyższające moc:

 • R4 2,0 T (304 KM) FQ300
 • R4 2,0 T (335 KM) FQ330
 • R4 2,0 T (309 KM) MR FQ300
 • R4 2,0 T (331 KM) MR FQ320
 • R4 2,0 T (350 KM) MR FQ340
 • R4 2,0 T (411 KM) MR FQ400

Evo IX

 • R4 2,0 T (280 KM)

Pakiety podwyższające moc:

 • R4 2,0 T (305 KM) GT 300
 • R4 2,0 T (340 KM) GT 340
 • R4 2,0 T (360 KM) GT 360
 • R4 2,0 T (395 KM) GT 400

Lancer Evo z najsłabszymi odmianami silnika 2,0 T pierwszą setkę osiągają w czasie około 6 sekund, najmocniejsze robią to w nieco poniżej 4 sekund. Tu najbardziej racjonalnym wyborem będą warianty najsłabsze dlatego, że nawet one gwarantują duży przypływ emocji i adrenaliny, a ze względu na mniejsze wysilenie są bardziej trwałe i trochę mniej palą.

Jednak musimy pamiętać o tym, że nawet 264-konna odmiana przy agresywnej jeździe może zużyć nawet 25 litrów paliwa na 100 km. W trasie przy spokojnej jeździe z trudem osiągniemy wynik o wartości 10 l/100 km.

Najczęściej spotykaną przypadłością 2,0-litrowego motoru montowanego w Evo VII/VIII/IX jest przedwczesne zużycie panewek wałka rozrządu. Przy usuwaniu tej usterki należy też wymienić pasek rozrządu o czym warto poinformować swojego mechanika.

Jego stan wbrew mniej restrykcyjnym zaleceniom producenta powinniśmy kontrolować nawet co roku, aby nie dopuścić do jego zerwania. Co 90 000 km należy dokonywać regulacji luzu zaworów, taki zabieg warto też wykonać przy każdej wymianie paska rozrządu.

Ponadto w wielu egzemplarzach, w wyniku zaniedbań użytkowników może dojść do zatarcia turbosprężarki. W wyniku nieumiejętnego obchodzenia się ze sprzęgłem wielu niedoświadczonych użytkowników potrafi je szybko spalić. Typową usterką tego samochodu jest awaria elektronicznego układu sterującego pracą aktywnych dyferencjałów. Objawem takie usterki może być dobiegające z podwozia dudnienie słyszalne głównie na śliskiej nawierzchni.

Ze względu na sportowy charakter dość szybko na polskich drogach zużyciu ulegają przednie amortyzatory. W niektórych autach mogą one wymagać wymiany już po przejechaniu 15 000 km. Zawodny bywa też mechanizm regulujący siłę ich tłumienia.

W zawieszeniu zbyt delikatne jak na nasze warunki drogowe są także łączniki stabilizatora i wahacze. Użytkownicy Evo narzekają też na trzeszczące plastiki wnętrza oraz niedomykające się tylne drzwi.

Podsumowując, Mitsubishi Lancer Evo VII/VIII/IX to sportowe aut z charakterem, które w najmocniejszej specyfikacji może zaskoczyć na drodze niejedno Ferrari, Porsche czy Lamborghini. Jest przy tym o wiele tańsze w zakupie i w eksploatacji. Największe jego zalety to oczywiście duża moc, świetne własności jezdne i doskonały napęd na 4 koła.

Wady to przede wszystkim wysokie ceny części i duży apetyt na paliwo. Najtańsze egzemplarze Mitsubishi Lancera Evo VII/VIII/IX nadające się do jazdy kupimy za około 60 000 zł. Odradzamy zakup wersji po tuningu, sprowadzonych z USA oraz takich, które brały udział w rajdach - ze względu na powypadkową przeszłość. Niestety na rynku bardzo trudno zaleźć dobrze zachowany egzemplarz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także