Mitsubishi ASX 1,6 Instyle 2WD - pomysł na... [test autokult.pl]
20.06.2011 12:00, aktual.: 28.03.2023 16:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po zaprojektowaniu kultowego już Lancera EVO X oraz nieustraszonego w terenie Pajero IV tym razem Mitsubishi przedstawia swój pomysł na małe auto segmentu SUV. Czy ASX okaże się hitem na miarę dwóch wyżej wymienionych modeli czy może wmiesza się w tłum międzynarodowej konkurencji?
Po zaprojektowaniu kultowego już Lancera EVO X oraz nieustraszonego w terenie Pajero IV tym razem Mitsubishi przedstawia swój pomysł na małe auto segmentu SUV. Czy ASX okaże się hitem na miarę dwóch wyżej wymienionych modeli czy może wmiesza się w tłum międzynarodowej konkurencji?
Gdy do salonów zawitały pierwsze egzemplarze Nissana Qashqai nawet Japończycy nie spodziewali się jak olbrzymi sukces rynkowy odniesie to auto. Boom na małe pseudoterenowe samochody o podwyższonym i nieco pudełkowatym nadwoziu rozpoczął się na dobre.
Stylistyka zewnętrzna ASX idealnie wpasowuje się w ramy modnej bulwarówki z powiększonym prześwitem oraz nieco masywniejszym nadwoziem. Charakterystyczny dla większości modeli aut producenta spod znaku trzech diamentów przedni grill w stylu Jet-Fighter w połączeniu z agresywnie zarysowana linią świateł prezentuje się bardzo groźnie.
Szkoda że zdecydowanie mniej zawadiacko wygląda to co znajduje się nieco za owym grillem czyli sam silnik. Pod maską testowanego egzemplarza pracowała wolnossąca jednostka benzynowa o pojemności 1,6 litra. Moc 117 KM oraz moment obrotowy wynoszący 154 Nm zapewne nie wywołują u nikogo szybszego bicia serca. 11,4 sekundy potrzebne do rozpędzenia się do pierwszej setki również nie są powodem do dumy. Rozumiem, że tego typu auto nie musi być urodzonym sportowcem jednak moim zdaniem opisywany silnik w takim aucie jest absolutnym minimum.
Oczywiście w ofercie jest także dostępny ropniak który legitymuje się większą mocą a co za tym idzie lepszymi osiągami, niższym zużyciem paliwa oraz co jest już standardem niemalże u wszystkich producentów wyższą ceną. Do ceny wrócimy nieco później natomiast co do samego spalania to żywiący się bezołowiówką 1,6 podczas całego testu zadowolił się średnio 8,5 litra tego coraz droższego paliwa na każde przejechane 100 km. Osoby poruszające się głównie po mieście nie powinny być zaskoczone średnim spalaniem na poziomie 10 litrów natomiast w trasie będziemy w stanie zejść do poziomu nieco ponad 6 litrów.
Idąc dalej w głąb samochodu gdy przebrniemy już przez silnik znajdziemy się w dość smutnej kabinie. Czarna skóra, czarna deska rozdzielcza i… szklany dach na pocieszenie, rozświetlający to ponure wnętrze. Tak właśnie prezentuje się testowany egzemplarz z pozycji kierowcy bądź pasażera. Być może osoby nie lubiące zbytniej ekstrawagancji docenią taki a nie inny design kabiny jednak mi ewidentnie zabrakło tego ”czegoś”. Do intuicyjności obsługi oraz jakości materiałów które w większości przypadków są twarde ale dobrze spasowane ciężko się przyczepić, jedynie kierownica mogłaby mieć nieco grubszy wieniec, a skóra którą została pokryta powinna być mniej śliska. Swoją drogą w Lancerze również na nią narzekałem ale jak widać ten typ tak ma.
O ile egzemplarz widoczny na zdjęciach pod maską posiadał najsłabszy silnik o tyle do pełnego wyposażenia brakowało tylko seryjnej nawigacji. Podgrzewane fotele przednie? Proszę bardzo. Klimatyzacja automatyczna? Jak najbardziej. Zestaw audio firmy RockfordFosgate który zadowoli fanów głębokiego basu? Również jest. Na pokładzie naszego ”Miśka” znajdowało się dosłownie wszystko co Japończycy mają w swojej ofercie.
I tutaj właśnie powstaje odwieczny problem. Opisywany samochód w najbogatszej wersji wyposażenia to wydatek rzędu 95 300 zł. W bardzo podobnej cenie możemy kupić nieco gorzej wyposażonego ale jednak o klasę większego Outlandera. Co zatem wybrać? Nieco mniejsze auto ale w tak zwanej pełnej opcji czy może większy samochód w biedniejszej wersji? Przyznam że sam miałbym z tym wyborem niemały problem.
Gdy namacalnie sprawdzałem jakość plastików oraz wertowałem kolejne strony cennika ASX dość przypadkowo poznałem kolejną cechę wspomnianego wcześniej szklanego dachu. Oprócz oczywistego rozświetlania wnętrza oraz swego rodzaju gadżetu pozwala on na przyglądanie się z bardzo bliska ptasim odchodom. Nie znam osoby która byłaby zadowolona z takiego widoku dlatego czym prędzej zasunąłem roletę, odpaliłem silnik i ewakuowałem się z tego niebezpiecznego terenu.
Po kilku kilometrach okazało się że inżynierowie z Japonii doskonale zdawali sobie sprawę do jakiej jazdy została stworzona jednostka napędowa pracująca przede mną. Elektroniczny wskaźnik sugerujący zmianę biegu zaczyna nerwowo migać już przy osiągnięciu około 1500 obr./min. Tego nie spodziewałbym się nawet po silniku Diesla. Po kolejnych kilku kilometrach zorientowałem się że wyprzedzanie przy wyższych prędkościach ociera się już o sport ekstremalny, ale koniec już tego znęcania się nad silnikiem. Przecież nie samymi osiągami człowiek żyje a wśród nas są też zapewne tacy którym nigdy nigdzie się nie spieszy.
Nie tylko takie spokojne i nie przykładające dużej wagi do dynamiki auta osoby docenią wysoki komfort podróżowania. Cztery dorosłe osoby wygodnie zasiądą w kabinie tego Mitsubishi, aczkolwiek 419-litrowy bagażnik z wysokim progiem załadunku może mieć problemy ze spakowaniem kilkuosobowej rodziny która wybiera się na dwutygodniowy urlop.
Prowadzenie i właściwości jezdne? Można by rzecz wprost idealne na polskie dziurawe drogi. Zawieszenie nic sobie nie robi z niedoskonałości nawierzchni chociaż wysoko umieszczony środek ciężkości daje o sobie znać w momencie szybszego pokonywania zakrętów. Znów wracamy do silnika który zdecydowanie nie nastraja do żywiołowej jazdy, a co za tym idzie szybko pokonywane łuki nie będą zjawiskiem dość częstym.
Reasumując jeśli zastanawiacie się nad kupnem tego typu samochodu to Mitsubishi ASX będzie propozycją godną rozważenia, która ma szanse sporo namieszać w swoim segmencie. Zastanówcie się tylko poważnie nad wyborem 150-konnego Diesla nawet kosztem gorszego wyposażenia ponieważ benzynowe 1,6 jest wręcz usypiającą jednostką napędową. Miało nie być już o silniku? A co byście powiedzieli na ASX Evolution albo ASX Ralliart?
Testowany egzemplarz: Mitsubishi ASX 1,6 Instyle
Silnik i napęd:
Typ: R4
Rodzaj paliwa: Benzyna
Ustawienie: Poprzeczne
Rozrząd: DOHC 16V
Objętość skokowa: 1590 cm[sup]3[/sup]
Stopień sprężania: 11,0:1
Moc maksymalna: 117 KM (przy 6000 rpm)
Moment maksymalny: 154 Nm (przy 4000 rpm)
Objętościowy wskaźnik mocy: 73,6 KM/l
Skrzynia biegów: 5-biegowa, ręczna
Typ napędu: Przedni (FWD)
Hamulce przednie: Tarczowe, wentylowane
Hamulce tylne: Tarczowe
Zawieszenie przednie: Kolumna McPhersona
Zawieszenie tylne: Wielowahaczowe
Układ kierowniczy: Zębatkowy (wspomagany)
Koła, ogumienie przednie: 17” 215/60 R17
Koła, ogumienie tylne: 17” 215/60 R17
Masy i wymiary:
Typ nadwozia: Crossover
Liczba drzwi: 5
Współczynnik oporu Cd (Cx): 0,320
Masa własna: 1270 kg
Stosunek masy do mocy: 13,6 kg/KM
Długość: 4295 mm
Szerokość: 1770 mm
Wysokość: 1615 mm
Rozstaw osi: 2670 mm
Rozstaw kół przód/tył: 1525/1525 mm
Test zderzeniowy EuroNCAP: 5 Gwiazdek
Osiągi:
Przyspieszenie 0-100 km/h: 11,4 s
Prędkość maksymalna: 183 km/h
Zużycie paliwa (miasto): 9,8l/100km
Zużycie paliwa (mieszane): 8,5 l/100km
Zużycie paliwa (trasa): 6,5 l/100km
Pojemność zbiornika paliwa: 63 l
Emisja CO2: 135 g/km
Pojemność bagażnika: 419 l
Cena: od 95 300 zł