Lockdown. Oto, co powinni zrobić kierowcy przed zamknięciem kraju

Lockdown. Oto, co powinni zrobić kierowcy przed zamknięciem kraju

Dalej pojawiają się wątpliwości, czy wymiana opon jest czynnością istotną dla codziennego funkcjonowania.
Dalej pojawiają się wątpliwości, czy wymiana opon jest czynnością istotną dla codziennego funkcjonowania.
Źródło zdjęć: © fot. Jakub Tujaka
Mateusz Lubczański
29.10.2020 12:17, aktualizacja: 16.03.2023 15:46

Bariera 20 tys. zakażeń została przekroczona. Coraz częściej mówi się o lockdownie. Poprzednie, wiosenne zamknięcie kraju zaskoczyło kierowców – nie tylko na drogach, ale i w urzędach czy na stacjach benzynowych. Warto więc zwrócić uwagę na kilka elementów, by w tym trudnym czasie, tym razem jesienią, pozostać mobilnym i - co ważniejsze - uniknąć kar.

Jeszcze nigdy posiadanie prywatnego samochodu nie było tak ważne. Gdy każde większe zbiorowisko w komunikacji miejskiej może być groźne dla naszego zdrowia, nasze auto – niezależnie w jak złym stanie – jest na wagę złota. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre stałe czynności mogą być znacząco utrudnione lub - w przypadku kwarantanny - całkowicie niemożliwe.

Sprawdź ubezpieczenie

Ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie, jeśli zostało wykupione przez poprzedniego właściciela pojazdu. Tylko od 1 marca do końca lipca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykrył ponad 81 tys. nieubezpieczonych pojazdów, co oznacza wzrost w wysokości 52 proc. w stosunku do 2019 roku. Fundusz wychodzi z założenia, że do zawarcia umowy czy opłacenia składki nie trzeba wychodzić z domu. Kara za brak polisy OC jest sroga – w tym roku wynosi 5200 zł za miesiąc spóźnienia w przypadku samochodu osobowego. Za rok ma być jeszcze wyższa, jest bowiem uzależniona od płacy minimalnej.

Zrób przegląd

Sformułowanie "czynności istotne dla codziennego funkcjonowania" jest pojęciem szerokim i - niestety - mało precyzyjnym. Każdy jednak zarejestrowany pojazd musi mieć ważne badanie techniczne, więc na Stację Kontroli Pojazdów lepiej udać się jeszcze przed zamknięciem kraju, a co gorsza, przed kolejnym wzrostem liczby zakażeń. Poruszanie się bez ważnego przeglądu narazi nas na spore, jeśli nie gigantyczne, koszty w przypadku kolizji. Ubezpieczyciel oczywiście zapłaci za szkody, ale później poprosi nas o ich zwrot. Co ciekawe, w Niemczech czy Wielkiej Brytanii kierowcy mogli w tym trudnym wiosennym okresie jeździć bez badań technicznych. W Polsce przedłużenie ich ważności o tydzień dotyczyło osób na kwarantannie lub leczonych na COVID-19.

Wymień opony

Warto zrobić to wcześniej, zwłaszcza że wiosną pojawiło się wiele wątpliwości dot. czynności najbardziej istotnych dla codziennego funkcjonowania. Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że można wymieniać gumy w czasach pandemii. Z jednej strony, jeśli nie jeździmy często, wymiana może zaczekać. Z drugiej jednak jeżdżenie na letnich oponach pod koniec roku – nawet gdy nie ma śniegu – jest mocno dyskusyjne. Guma staje się sztywna i nie spełnia swojej roli. Umownym momentem wymiany następuje wtedy, gdy średnia temperatura osiąga ok. 7 stopni Celsjusza.

Przygotuj auto na dłuższy postój

Praca z domu, zakaz poruszania się i zakupy dowożone do domu sprawiają, że prywatne samochody zazwyczaj więcej stoją, niż jeżdżą. Warto zwrócić więc uwagę na stan akumulatora, ewentualnie wymontowanie go, jeśli nie zamierzamy się ruszać. Dobrze jest znaleźć miejsce w garażu, gdyż spadające liście mogą blokować odpływ wody z podszybia (to problem zwłaszcza w starszych mercedesach). Trzeba też pamiętać, że żadne auto nie lubi bezczynności, dlatego warto czasami przejechać się bez celu, o ile oczywiście będzie to możliwe.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)