Leki mogą działać na kierowcę jak alkohol. Jest propozycja zmiany przepisów

Niektóre leki powinny być oznakowane jak papierosy czy butelki zawierające alkohol — uważa ekspert do spraw bezpieczeństwa drogowego Marek Konkolewski. Ich działanie może dawać takie skutki, jak wypicie kilku piw. Można przez to wpaść w poważne kłopoty.

Tomasz Budzik

17.09.2021 | aktual.: 30.09.2022 17:35

  • Rzadko mówi się na temat leków, a te działają podobnie jak alkohol czy narkotyki. I można ponieść podobne konsekwencje – powiedział w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Marek Konkolewski, były policjant, dziś zajmujący się kwestiami ruchu drogowego. - Informacja o tym, że po danym leku nie wolno prowadzić pojazdu, powinna znaleźć się na opakowaniu leku, a nie tylko na ulotce. Wiele osób nie czyta ulotek, w wielu przypadkach taka informacja jest trudna do znalezienia. Należy opracować katalog leków, po których nie powinniśmy wsiadać za kierownicę. Leki ratują nasze życie i zdrowie, więc widzimy je pozytywnie. Tymczasem jednocześnie mogą one poważnie zagrozić nam i innym, jeśli po ich zażyciu wsiądziemy za kierownicę – dodał Marek Konkolewski.

Z ekspertem trudno się nie zgodzić, a temat jest teraz szczególnie istotny. Na przełomie lata i jesieni wiele osób zmaga się z przeziębieniem, często na własną rękę, przy pomocy środków kupionych w aptece. Jak się okazuje, nie muszą być one tak niewinne, jak można byłoby sądzić. Paracetamol nie rzutuje na zdolność do prowadzenia pojazdów. Ale takie preparaty często są lekami złożonymi. Oprócz głównego składnika może znajdować się tam efedryna, pseudoefedryna czy fenylefryna. Przy przekroczeniu dawek terapeutycznych takie leki mogą na ośrodkowy układ nerwowy działać pobudzająco. Jeśli dodatkowymi składnikami są dekstrometorfan, kodeina, feniramina, chlorfenamina lub triprolidyna, lek może działać depresyjnie. Może też rzutować na zdolność do kierowania.

Jak informuje krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych, efedrynę zawiera m.in. syrop Tussipect, a pseudoefedrynę Acatar Acti Tabs, Gripex Max, Acatar Zatoki, Actifed Actitrin, Apselan, Aspirin Complex i Sudafed. Fenylefrynę znajdziemy w składzie leków takich jak Gripex SinuCaps, Theraflu, Choligrip, Fervex, Febrisan czy Vicks Symptomem max.

Dekstrometorfan znajduje się m.in. w Gripex Noc, Actifed Actitrin, syropie przeciwkaszlowym DexaPini czy TussiDrill, a triprolidyna lekach takich jak Acatar Acti Tabs, Actifed czy Acitrin. Leki te są dostępne w aptekach bez recepty.

Przekroczenie dawek sugerowanych w ulotce nawet w przypadku leków wydawanych bez recepty może prowadzić do stanu, w którym prowadzenie pojazdu stanowi zagrożenie. Co więcej, w razie zatrzymania przez policję taka osoba jest traktowana jak kierujący po alkoholu czy środkach odurzających i może ponieść takie same konsekwencje.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)