Kupujesz używany samochód? Tak sprawdzisz jego historię
Zakup używanego samochodu to często nie lada wydatek, ale też ryzyko. Dlatego warto sprawdzić, czy historie, które przytacza sprzedawca, są zgodne z prawdą.
25.07.2023 | aktual.: 26.07.2023 20:56
Sprawdzenie historii pojazdu pozwala dowiedzieć się o jego największych wadach, nawet jeśli sprzedawca próbuje je ukryć. Wiadomo przecież, że drobna informacja może mieć ogromne znaczenie dla kupującego. – Problem braku wiarygodnego przebiegu oraz historii eksploatacji samochodów używanych oferowanych na polskim rynku jest duży, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę sprowadzanych do Polski pojazdów, w przypadku których skala procederu tzw. cofania liczników jest szacowana nawet na 85 proc. – mówi Marcin Górski, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.
Nie chodzi jednak tylko o przebieg, bowiem chociażby opis wyposażenia pozwala wywnioskować, że dany samochód uległ stłuczce – często w aucie powypadkowym montuje się tańsze zamienniki oryginalnych części. Warto przed zakupem używanego pojazdu przyjrzeć się nawet kolorowi lakieru czy tapicerki. Zdjęcia mogą pomóc w ocenie, czy samochód nie uczestniczył przypadkiem w jakimś zdarzeniu drogowym.
Przejdźmy wreszcie do meritum. Jak sprawdzić historię używanego samochodu? To bardzo proste. Taką usługę oferuje Ministerstwo Cyfryzacji. "Historia Pojazdu" jest bazą internetową, z której można korzystać za darmo. Serwis został oddany do użytku w 2014 roku i od początku cieszy się sporą popularnością. Znajdziemy w nim dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a więc rejestru prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Zobacz także
Informacje o historii pojazdów za granicą uzyskiwane są z systemu zewnętrznego. Oparte są na danych pobieranych przez system m.in. z terenu USA, Kanady i poszczególnych krajów europejskich, m.in. Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji czy Norwegii. Sprawdzenie historii samochodów zagranicznych również jest bezpłatne.
Pamiętajmy jednak, że tych informacji nie należy traktować jako jedynego kryterium podejmowania decyzji o kupnie pojazdu. Jednakże uzyskane dane na temat historii samochodu mogą w znaczący sposób ułatwić ocenienie danej oferty. Podobne informacje oferują również inne, komercyjne serwisy, jak na przykład: autoDNA, autobaza, Carfax, VIN-Info czy carQ. W tych przypadkach za otrzymanie pełnego raportu trzeba zapłacić.