Kierowcy nie znają tego przepisu. W kryzysowej sytuacji może uratować życie

Kierowcy nie znają tego przepisu. W kryzysowej sytuacji może uratować życie

Jak zachować się podczas korku w tunelu?
Jak zachować się podczas korku w tunelu?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA
Kamil Niewiński
09.03.2024 12:59, aktualizacja: 10.03.2024 08:14

Jazda w tunelu obarczona jest pewnymi ograniczeniami, które powinniśmy znać. Podobnie wygląda to w przypadku stania w tunelu. Stosowanie się do jednego przepisu może uratować zarówno życie innych osób, jak i nasze zdrowie.

Z przepisami drogowymi mamy do czynienia na co dzień w naszym życiu. Większość z nich jest też bardzo dobrze zakorzeniona w naszych głowach. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy nie są jednak świadomi wszystkich reguł panujących na drodze.

Są również takie zapisy, które niekoniecznie są stosowane na co dzień, a ich znajomości może być bardzo przydatna w przypadku nieprzewidzianej sytuacji. Możemy to dla przykładu powiedzieć o wielu zasadach dotyczących jazdy w tunelu.

Tunele drogowe są z uwagi na swoją z natury zamkniętą strukturę obarczone dodatkowymi przepisami, które regulują bezpieczeństwo przejazdu. Wszystko dlatego, że w momencie ewentualnego zdarzenia drogowego o ratunek jest o wiele trudniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nawet w standardowych warunkach przejazd tunelami obarczony jest wieloma ograniczeniami. Zabronione jest zatrzymywanie się i zawracanie, a wymagany pomiędzy samochodami odstęp wynosi 50 m. Konieczne są również odpowiednie sygnalizatory i oznaczenia, a standardem są również ograniczenia prędkości. Oczywiście mowa tu o tunelach o długości pow. 500 m — te krótsze nie posiadają specjalnych oznaczeń.

Jest jednak jeden, bardzo istotny przepis, który nie tylko jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo podróży, ale również uchronić kierowców i pasażerów przed problemami zdrowotnymi. Mowa o korkach czy zatorach, które przecież mogą mieć miejsce także w tunelach. Jak powinniśmy się w takiej sytuacji zachować?

Korek w tunelu? Pamiętaj o jednej kluczowej zasadzie

Poza konieczną zachowania ostrożności i spokoju, co w zamkniętej przestrzeni nie dla wszystkich może być proste, dochować należy reguły zachowania odległości pomiędzy pojazdami nie mniejszej niż 5 m.

Istnieją istotne powody, dla których taki odstęp jest bardzo ważny. Oczywiście taki margines miejsca pozwala nam na dość swobodne manewrowanie samochodem, co przy akcji ratunkowej na ograniczonej przestrzeni jest niezwykle ważne. Dzięki temu można zapewnić służbom bezpieczny przejazd.

Konieczne jest również wspomnienie o jeszcze jednej kwestii. W tunelu łatwo bowiem gromadzą się zanieczyszczenia wydobywające się z rur wydechowych samochodów. Jeżeli stalibyśmy tuż za innym autem, bylibyśmy narażeni na wdychanie spalin, a to mogłoby mocno zaszkodzić naszemu zdrowiu. Przy dłuższym postoju zaś wystawienie na takie substancje może wręcz doprowadzić do zagrożenia życia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)