Co wolno w tunelu? Wielu kierowców może czuć się niepewnie

Policja może zatrzymać cię nawet w tunelu. Najczęściej nie musi
Policja może zatrzymać cię nawet w tunelu. Najczęściej nie musi
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Tomasz Budzik

27.10.2023 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przed nami czas, kiedy wiele osób odbywa dalekie podróże. Kierowcy mogą mieć wątpliwości co do tego, co jest dozwolone podczas jazdy w tunelu, a co jest tam zabronione. I od razu podpowiedź – jeśli sądzisz, że nie można dostać mandatu za nadmierną prędkość w tunelu, jesteś w błędzie.

W ciągu ostatniego roku do dyspozycji kierowców oddano m.in. tunel między Naprawą a Skomielną Białą na Zakopiance oraz tunel w Świnoujściu pod Świną. W pierwszym z nich podróżni w każdej z nitek poruszają się po dwóch pasach w tym samym kierunku, a dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h. W drugim kierowcy jadą jednym pasem w każdym kierunku, a limit prędkości wynosi 50 km/h. Oddawane w ostatnich latach tunele objęte są nadzorem odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Za łamanie wymienionych ograniczeń kierowców z pewnością czekają więc kary.

To jednak nie koniec. Tunele wyposażone są w bardzo rozbudowany monitoring, więc policja szybko dowie się również o innych grzechach kierujących. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, kierowcy w tunelu muszą używać świateł - niezależnie od pory dnia. Jeśli zaniedbają ten obowiązek, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 200 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tunelach o długości przekraczającej 500 m, poza obszarem zabudowanym, kierowcy są zobowiązani do utrzymania odstępu od poprzedzającego pojazdu nie mniejszego niż 50 m – jeżeli kierują pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem. Policja może sprawdzać odległość między pojazdami za pomocą ręcznych, laserowych mierników prędkości. Mandat za nieprzestrzeganie tego przepisu wynosi od 300 do 500 zł.

W tunelu nie wolno się zatrzymywać, chyba że zmusza nas do tego sytuacja na drodze. Zawracanie czy cofanie w tunelu jest również zabronione. Za każde z tych wykroczeń przewidziano mandat w wysokości 200 zł.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, obowiązuje zasada utrzymania odstępu wynoszącego co najmniej 5 m od poprzedzającego pojazdu. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 100 zł.

Monitoring tunelu w przebiegu zakopianki
Monitoring tunelu w przebiegu zakopianki© Materiały prasowe | GDDKiA, Krzysztof Nalewajko

Z jednej strony kary za przewinienia w tunelach w większości są zaskakująco niskie – jak z innej epoki. Jednak z drugiej strony nie ma co liczyć na bezkarność. Każdy nowoczesny tunel jest obsługiwany przez całą dobę przez operatorów systemu wizyjnego. Składa się na niego zestaw kamer zamontowanych wewnątrz tunelu i przy wjazdach. Jest również kamera termowizyjna, która pomaga w wykrywaniu pożarów. Oprogramowanie analizujące obraz z kamer automatycznie powiadamia operatorów nadzoru o zatrzymaniu pojazdów lub cofaniu.

Skuteczność takiego systemu przekonali się kierowcy, którzy w styczniu 2022 r. w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy postanowili zrobić sobie sesję zdjęciową. Niestety, takich przypadków było wiele, a w najbardziej znanym z nich udział wzięły trzy volkswageny golfy. Kierowcy, mimo braku policji na miejscu, szybko otrzymali mandaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)