6 lutego akcja "niechronieni uczestnicy ruchu". Posypią się mandaty
W czwartek 6 lutego policjanci po raz drugi w tym roku będą masowo kontrolować obszary, na których dochodzi do największej ilości wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Funkcjonariusze będą surowo karać nieprawidłowe zachowania zarówno kierowców, jak również pieszych i rowerzystów.
Nowy rok, nowe akcje na polskich drogach i ulicach. Policja kontynuuje zeszłoroczny trend polegający na organizowaniu przynajmniej jednego wydarzenia miesięcznie, mającego na celu szczególne zadbanie o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Słusznie, gdyż jak pokazują statystyki, są oni grupą szczególnie narażoną na poważne obrażenia lub śmierć w wyniku wypadków drogowych.
W 2018 roku - jak na razie ostatnim w pełni ujętym w statystykach - doszło aż do 7548 wypadków z udziałem pieszych, wśród których śmierć poniosły 803 osoby, a 6918 zostało rannych. Najwięcej tego typu zdarzeń miało miejsce w okresie jesienno-zimowym, gdy warunki pogodowe i szybko zapadający zmrok wpływają na znaczące pogorszenie widoczności.
Wstępne wyniki za rok 2019 pokazują, że sytuacja ulega poprawie. Liczba zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu spadła o 553, co przełożyło się na spadek liczby ofiar śmiertelnych o 14 osób i rannych aż o 560 osób. Choć policja jest ostrożna w wysnuwaniu zbyt optymistycznych wniosków, niewykluczone, że jednym z czynników, które wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa, są właśnie cykliczne akcje przeprowadzane w newralgicznych miejscach.
W czwartek 6 lutego funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych oraz rowerzystów i odwrotnie. Oznacza to, że mandatu powinni obawiać się wszyscy, którzy postąpią niezgodnie z przepisami. Według statystyk główną przyczyną wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu jest nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, lecz mimo to piesi powinni pamiętać, że bezpieczeństwo zależy też od nich samych.
Mowa tu m.in. o noszeniu odblasków po zmroku czy niewchodzeniu na pasy tuż pod nadjeżdżający pojazd. Policja zwraca też uwagę na zachowania rowerzystów, którzy powinni pamiętać o obowiązkowym oświetleniu i stosowaniu zasady ograniczonego zaufania podczas korzystania ze ścieżek rowerowych przecinających ulicę.
Jak możemy bowiem przeczytać na stronie internetowej polskiej policji: Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku. Takie podejście pozwoli nam nie tylko uniknąć mandatu, lecz przede wszystkim wrócić do domu cało i zdrowo.