Jak długo trzeźwiejemy? Sprawdź, kiedy możesz wsiąść za kółko

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu musisz odczekać, zanim bezpiecznie usiądziesz za kierownicą po nocnej zabawie z alkoholem? Wielu Polaków ma problem z prawidłowym oszacowaniem tego czasu. Alkohol zazwyczaj utrzymuje się w organizmie dłużej, niż mogłoby się wydawać. Często zdarza się, że osoby, które spożywały alkohol poprzedniego dnia, są zatrzymywane przez policję na drodze następnego ranka.

Po ilu godzinach od picia alkoholu można wsiąść za kierownicę? (fot. Policja / Darek Delmanowicz)
Po ilu godzinach od picia alkoholu można wsiąść za kierownicę? (fot. Policja / Darek Delmanowicz)
Źródło zdjęć: © PAP

05.12.2023 | aktual.: 05.12.2023 20:16

W Polsce obowiązujące przepisy dotyczące dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi nie uległy zmianie od wielu lat. Jeśli alkomat wskaże wynik od 0,2 do 0,5 promila, mówimy o wykroczeniu, co jest uregulowane w artykule 87 kodeksu wykroczeń. Jeśli wynik alkomatu przekroczy 0,5 promila, mamy do czynienia z przestępstwem, co jest zgodne z artykułem 115 Kodeksu karnego. W każdej sytuacji, jeśli istnieje jakiekolwiek wątpliwości, nie warto ryzykować i lepiej zrezygnować z prowadzenia pojazdu.

Za wykroczenie grozi areszt lub grzywna nie mniejsza niż 2500 zł, a także obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Jeśli we krwi kierowcy znajduje się więcej niż 0,5 promila alkoholu, grozi mu nawet do dwóch lat więzienia (zgodnie z artykułem 178a kk), zakaz prowadzenia pojazdów na minimum trzy lata (zgodnie z artykułem 42. par. 2 kk) oraz grzywna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy zastanawiałeś się, po jakim czasie od spożycia alkoholu możesz bezpiecznie prowadzić samochód? Podstawowym, choć niezbyt precyzyjnym, wyznacznikiem jest fakt, że zdrowy organizm potrzebuje około jednej godziny na przetrawienie 10 gramów czystego alkoholu. W przypadku jednego piwa o zawartości alkoholu 5 proc. mówimy o 25 gramach etanolu. "Pięćdziesiątka" wódki to 20 gramów etanolu, a 100 mililitrów 12-procentowego wina to 12 gramów alkoholu. Nawet jedna lampka wina wyklucza kierowcę z prowadzenia pojazdu na ponad godzinę, a piwo wymaga 2,5 godziny przerwy.

Jednak to tylko teoria, a w praktyce wiele zależy od indywidualnych cech organizmu, takich jak: masa ciała, wiek, wzrost, kondycja fizyczna, poziom zmęczenia, spożyte posiłki, przyjmowane leki czy palenie papierosów.

Badanie przeprowadzone przez Autokult.pl pokazało, że co najmniej jedna trzecia ankietowanych nie jest w stanie prawidłowo oszacować, kiedy będą trzeźwi. Nie jest więc zaskakujące, że prawie 80 proc. nietrzeźwych kierowców jest zatrzymywanych przez policję rano, następnego dnia po spożyciu alkoholu.

Czy zastanawiałeś się, co możesz zrobić, aby sprawdzić swój stan trzeźwości? Warto pamiętać, że dostępne za darmo w internecie "wirtualne alkomaty" nie są specjalnie dokładne i mogą dostarczyć jedynie przybliżonych informacji. Jednorazowe alkomaty można znaleźć na stacjach benzynowych, ale ich skuteczność jest ograniczona: zabarwienie kryształków wskazuje jedynie na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nie ma sensu polegać na nieskalibrowanym alkomacie, co potwierdziły również nasze testy. Najpewniejszym rozwiązaniem jest odwiedzenie najbliższej komendy policji, gdzie za darmo można sprawdzić swój stan trzeźwości.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)