Poradniki i mechanikaJak czyścić felgi, by odzyskały dawny blask? Najważniejsza jest systematyczność

Jak czyścić felgi, by odzyskały dawny blask? Najważniejsza jest systematyczność

Podczas mycia samochodu, wiele osób często po macoszemu traktuje felgi, delikatnie je tylko opryskując, czy ledwo przecierając gąbką. Tymczasem przepis na lśniące i łatwe w czyszczeniu felgi leży przede wszystkim w systematyczności i dokładności.

Wiele środków do czyszczenia felg daje tzw. efekt krwawienia.
Wiele środków do czyszczenia felg daje tzw. efekt krwawienia.
Źródło zdjęć: © fot. Maciej Rowiński
Filip Buliński

14.03.2021 | aktual.: 16.03.2023 14:17

Felgi są często dużo bardziej narażone na zabrudzenia niż nadwozie. W końcu "zbierają" nie tylko kurz i brud z asfaltu podbijany przez auta, ale też osadzają się na nich opiłki z klocków i tarcz hamulcowych – rozgrzane drobinki zapiekają się na zewnętrznej powłoce felg, przez co często trudno je doczyścić.

Przy czyszczeniu felg, zawsze pojawia się podstawowe pytanie: czym czyścić? Jeśli zastanawiacie się, co będzie lepsze – specjalistyczne środki czy domowe sposoby, odpowiedzią praktycznie zawsze będzie pierwsza opcja. W internecie można co prawda znaleźć wiele porad dotyczących przygotowania mikstury, jak np. środek do ubikacji wymieszany z sodą, jednak często takim połączeniem możemy tylko zaszkodzić obręczy.

Specjalnych środków do czyszczenia nie brakuje zarówno w internecie, jak i w supermarketach. Wiele z nich to roztwory na bazie kwasów. Droższe preparaty mają często neutralne pH i to one są bardziej przyjazne dla felg. Niezależnie od wyboru, powinniśmy zawsze sprawdzić, czy wybierany przez nas środek jest bezpieczny dla danego rodzaju felg.

Czym innym powinniśmy traktować zwykłą felgę aluminiową, a czym innym chromowaną. W przeciwnym razie możemy bardzo łatwo uszkodzić lakier lub doprowadzić do odbarwień, a odzyskanie dawnego efektu, może wymagać kosztownej renowacji.

Jaki sprzęt przygotować?

W przypadku lakierowanych felg aluminiowych, które są najczęściej spotykane, poza głównym środkiem czyszczącym, warto przygotować pędzelek lub szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu, środek do polerowania (może być taki sam, jak do karoserii) oraz myjkę ciśnieniową, którą możemy zastąpić zwykłym wężem ogrodowym lub dużą ilością wody z wiadra.

Przed nałożeniem jakiegokolwiek środka czyszczącego, powinniśmy się upewnić, że felgi są stosunkowo chłodne. Nie należy myć ich bezpośrednio po jeździe, a także w pełnym słońcu, ponieważ może to doprowadzić do zasychania preparatu i uszkodzenia wierzchniej warstwy.

W przypadku mycia felg aluminiowych najczęściej możemy spotkać się z płynami, które pod wpływem kontaktu z zabrudzeniami zaczynają "krwawić". Szczególnie jeśli wzór naszych felg jest nieco bardziej złożony i obfituje w liczne zakamarki, warto pomóc preparatowi dostać się w szczeliny za pomocą szczoteczki lub pędzelka. Pamiętajmy jednak, żeby unikać zbyt twardego włosia, uporczywego szorowania czy metalowych szczotek. Lepiej powtórzyć proces 2 lub 3 razy, niż miejscowo porysować powierzchnię.

Podczas mycia powinniśmy pilnować, żeby środek nie zacząć zasychać. Nawet jeśli widzimy, że felga jest jeszcze brudna, lepiej spłukać obręcz i powtórzyć proces. Nie należy przy tym żałować wody. Trzeba dokładnie wypłukać resztki płynu czyszczącego nie tylko z felgi, ale także z piasty, elementów zawieszenia czy układu hamulcowego.

Po pierwszym umyciu wszystkich obręczy dobrze jest przestawić samochód o pół obrotu koła – w ten sposób dotrzemy do zakamarków, które mogliśmy przy poprzednim podejściu ominąć. Należy się jednak przygotować, że im więcej czasu minęło od poprzedniego mycia felg, tym dłużej może nam zejść z uzyskaniem satysfakcjonującego efektu.

Jeśli już wszystkie felgi są czyste, warto zabezpieczyć je dodatkowo woskiem – choć w sklepach spotkamy specjalne środki przeznaczone do felg, zwykłe pasty do karoserii też się nadadzą. Dzięki woskowi felgi nie tylko nabiorą dodatkowego, głębszego blasku, ale będą także łatwiejsze w czyszczeniu następnym razem.

Im bardziej złożony jest wzór felgi, tym dłużej zejdzie nam z nałożeniem preparatu. Jednak nawet jeśli miałoby to zająć kilka godzin, efekt końcowy na pewno będzie tego wart. Poza tym, jeśli będziemy regularnie myli felgi, nie będzie potrzeby używania agresywnych środków czyszczących, a zwykły szampon do samochodu okaże się wystarczający.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)