Ile godzin po spożyciu alkoholu można wsiąść za kierownicę? Sprawa nie jest prosta

Sylwester oznacza huczną zabawę, która dla wielu nierozerwalnie wiąże się z alkoholem i używkami. Policja na pewno nie będzie pobłażliwa dla osób prowadzących na "podwójnym gazie". Ile trzeba poczekać, by móc zasiąść za kierownicą? W praktyce znacznie dłużej, niż wydaje się wielu kierowcom.

Nie ma co liczyć na pobłażliwość policjantów
Nie ma co liczyć na pobłażliwość policjantów
Źródło zdjęć: © fot. East News/ Piotr Jedzura
Mateusz Lubczański

31.12.2018 | aktual.: 28.03.2023 12:16

Najłatwiejszym sposobem na samokontrolę jest wykorzystanie alkomatu, ale nie każdy ma taki sprzęt pod ręką. Dlatego też alternatywą może być wizyta na komendzie (skorzystanie z policyjnego sprzętu jest darmowe) lub też – w najgorszym i najmniej dokładnym wypadku – sprawdzenie się przy pomocy alkotestu dostępnego na stacji benzynowej.

Kiedy można prowadzić auto?

Najbezpieczniej jest przyjąć, że organizm ludzki potrzebuje średnio 3 godzin na spalenie 30 g czystego alkoholu. Przeliczając to na trunki, proporcje prezentują się następująco:

  • 50 g wódki = 20 g czystego alkoholu (etanolu)
  • 100 ml wina = 12 g etanolu
  • 0,5 l piwa = 25 g etanolu

W teorii oznacza to, że jedno piwo (5,5 proc.) wypite przez kobietę o wadze 65 kg zaowocuje wartością 0,4 prom., która spadnie do 0,2 prom. po 55 minutach. W przypadku mężczyzny o wadze 80 kg, zawartość alkoholu we krwi spadnie poniżej 0,2 prom. już po 30 minutach.

Policyjny alkomat kosztuje ok. 1300 zł, ale profesjonalny sprzęt można otrzymać za połowę tej kwoty.
Policyjny alkomat kosztuje ok. 1300 zł, ale profesjonalny sprzęt można otrzymać za połowę tej kwoty.© fot. Autokult

Znacznie dłużej trzeba poczekać w przypadku mocniejszych alkoholi. 4 kieliszki wódki po 30 ml wypite przez kobietę o wadzę 65 kg oznacza minimum 2 godziny i 30 minut oczekiwania aż alkomat wskaże mniej niż 0,2 prom. Mężczyzna ważący 80 kg musi poczekać 2 godziny 10 minut.

Wystarczy wypić dwa półlitrowe piwa, by na policyjnym alkomacie pojawił się przynajmniej jeden promil. Warto też pamiętać, że podany współczynnik 3 godzin na spalenie 30 g czystego alkoholu to czysto teoretyczna wartość. Na spalanie alkoholu przez organizm wpływa masa czynników: płeć, procesy trawienia, zmęczenie, stres, kawa czy chociażby papierosy. To, że czujemy się dobrze, nie oznacza, że we krwi nie ma już alkoholu. Znacząca większość pijanych kierowców to osoby, które wyjechały na drogi rano, po wieczornej imprezie.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Konsekwencje prowadzenia auta pod wpływem alkoholu są zależne od pomiarów alkomatem. W przypadku wykroczenia (czyli od 0,2 do 0,5 promila lub 0,1 do 0,25 mg/dm3 wydychanego powietrza), kodeks wykroczeń w art. 87 stwierdza, że:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Art. 87 Kodeks wykroczeń

Zakaz prowadzenia pojazdów może być wyznaczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Znacznie wyższe kary obowiązują, gdy mówimy o stanie nietrzeźwości (czyli powyżej 0,5 promila). Wówczas trzeba liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami – odebraniem uprawnień na minimum 3 lata, karą finansową oraz pozbawieniem wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Policjanci wyposażeni są również w narkotesty
Policjanci wyposażeni są również w narkotesty© fot. Daniel Dmitriew

Nie można zapomnieć, że w razie wypadku spowodowanego pod wpływem alkoholu, wszelkie koszty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczyciele mają pełne prawo do odmowy pokrycia szkód, gdy kierowca jest nietrzeźwy.

Jazda samochodem po narkotykach

Policja bada kierowców również pod kątem narkotyków. Policyjny narkotest – który mają przy sobie nawet patrole motocyklowe - jest w stanie wykryć marihuanę nawet po upływie 14 dni od jej wypalenia. W przypadku amfetaminy i heroiny okres ten wynosi do sześciu dni, a kokainy i LSD do czterech dni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)