Emitujesz więc płacisz - podatek od aut spalinowych. Kompromisem jest zmiana akcyzy

Emitujesz więc płacisz - podatek od aut spalinowych. Kompromisem jest zmiana akcyzy

Spaliny uszkadzają mózg
Spaliny uszkadzają mózg
Źródło zdjęć: © Canva | Canva
Mateusz Lubczański
30.04.2024 10:40

Polskie władze chcą jak ognia uniknąć nowego podatku od pojazdów spalinowych, ale negocjacje z organami unijnymi nie są proste. Rozwiązaniem może być modyfikacja naliczania akcyzy, w tym wypadku od emisji szkodliwych substancji – informuje Instytut Badań Motoryzacyjnych SAMAR.

Jeszcze w 2022 roku Komisja Europejska zaakceptowała przygotowany przez rząd PiS Krajowy Plan Odbudowy. Polska miała otrzymać pieniądze z Funduszu Odbudowy, a miały być one wykorzystane do przestawienia gospodarki na nowe tory oraz jej unowocześnienie. Warunek był prosty – spełnienie "kamieni milowych", do których zaliczane jest zmniejszenie emisji w transporcie – przypomina Instytut Badań Motoryzacyjnych SAMAR.

Polska zobowiązała się do wprowadzenia opłaty od rejestracji dla pojazdów spalinowych zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci". Drugą daniną miał być podatek od samochodów emitujących spaliny, w wysokości zależnej od emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu. Najmniej płaciliby właściciele hybryd (mało CO2), więcej diesli bez wtrysku mocznika (Adblue), który niweluje emisję tlenków.

Wprowadzenie nowych podatków byłby strzałem w kolano dla obecnego rządu, ale Komisja Europejska nie zamierza ustąpić. Kompromisem miałaby być zmiana obowiązujących stawek akcyzy. Ta jest z nami od lat, ale jest przestarzała. Podczas pierwszej rejestracji w kraju płacimy podatek od pojemności silnika: 3,1 proc. dla jednostek poniżej 2 litrów, 18,6 proc. dla większych. Podstawą jest wartość auta, akcyzy nie płaci się od elektryków i pojazdów wodorowych, mniejszą stawkę mają też hybrydy.

Ministerstwo Finansów informuje, że najlepszym sposobem realizacji kamienia milowego E3G: wejście w życie aktu prawnego wprowadzającego opłatę rejestracyjną od posiadania pojazdów związanych z emisjami zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci", będzie modyfikacja istniejącego podatku akcyzowego, poprzez uzależnienie jego wysokości od wysokości emisji szkodliwych substancji. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć wprowadzania dodatkowej opłaty dla obywateli, z jednoczesnym dostosowaniem już istniejącego obciążenia do zasady "zanieczyszczający płaci"

Wydział prasowy Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na zapytanie redakcji SAMAR

Jak poinformował wiceminister funduszy i polityk regionalnych Jan Szyszko (nominacja 19 grudnia 2023 roku), rozmowy z KE przebiegają "w zrozumieniu", a oficjalnej informacji dotyczącej wyników rozmów możemy spodziewać się "w ciągu najbliższych tygodni".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)