Elektroniczna płatność na autostradach. W 2020 r. system ruszy na odcinkach GDDKiA

Uruchomienie elektronicznej płatności na dwóch prywatnych odcinkach autostrad w połowie 2019 r. ustanowiło nowy standard, do którego teraz zamierza równać strona rządowa. W 2020 r. podobny system ruszy na dwóch odcinkach A4.

W wakacje na A1 i w godzinach szczytu na A4 zwykle trzeba było odstać swoje
W wakacje na A1 i w godzinach szczytu na A4 zwykle trzeba było odstać swoje
Źródło zdjęć: © Wojciech Strozyk/REPORTER

Plany na 2020 r.

Korki przy bramkach płatnych autostrad to norma dla kierowców podróżujących w sezonie. W takich momentach wąskim gardłem okazuje się manualny pobór opłat. To system mało wydajny, bo rozliczenie jest czasochłonne, a w razie wzmożonego natłoku pojazdów nie sposób zwiększyć liczby wybudowanych stanowisk poboru opłat. W efekcie korki przed bramkami nie są w Polsce niczym niezwykłym. Niebawem sytuacja ma jednak ulec poprawie.

W odpowiedzi na poselską interpelację sekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury Rafał Weber zdradził, że od lipca 2020 r. na zarządzanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad odcinku autostrady A4 pomiędzy Sośnicą a Bielanami Wrocławskimi ma zostać uruchomiony system elektronicznego poboru opłat w trybie "zwolnij i przejedź". Po bliższe informacje zwróciłem się do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który jesienią 2019 r. otrzymał kompetencje w zakresie poboru opłat na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

"Główny Inspektorat Transportu Drogowego pracuje nad wprowadzeniem nowej metody płatności elektronicznej z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych pojazdów lekkich na odcinkach państwowych autostrad płatnych: A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica (tzw. videotolling). Dla GITD istotne jest m.in. aby było to rozwiązanie przyjazne dla użytkownika, zapewniające sprawny przejazd, a także spójność rozwiązań z już istniejącymi w obszarze poboru opłat w Polsce" - informuje mnie biuro prasowe GITD.

Przeprowadzono już dialog techniczny, w którym udział wzięło 17 podmiotów. Niebawem zostanie rozpisany przetarg na zaprojektowanie i wykonanie systemu poboru opłat. Jeśli uda się dopiąć wszystko w terminie określonym przez Rafała Webera, kierowcy mogą liczyć na ułatwienia w wakacje.

Jak działa system?

Obecnie by skorzystać z płatności elektronicznej na koncesyjnych odcinkach autostrad A1 pomiędzy Gdańskiem a Toruniem czy A4 z Krakowa do Katowic, należy zainstalować w telefonie aplikację Autopay. Następnie trzeba wprowadzić za jej pomocą numer rejestracyjny samochodu i powiązać kartę płatniczą. Wówczas można już korzystać z dedykowanych bramek na autostradzie.

To znaczne ułatwienie, bo zarówno na A4, jak i na A1 stworzono bramki, w których nie ma obsługujących je osób. Oznacza to, że w żadnej z nich nie jest możliwe manualne uiszczenie płatności. Z tego rozwiązania korzystać mogą jedynie ci kierowcy, którzy zdecydowali się na elektroniczny pobór opłat. Dodatkowo system nie wymusza całkowitego zatrzymania pojazdu, zwiększając przepustowość bramek. Co ważne, aplikacja nie musi być uruchomiona podczas jazdy.

Doświadczenia na A1 i A4 pokazują, że rozwiązanie to pozwala na znacznie szybsze opuszczenie płatnego odcinka, ale nie jest pozbawione wad. Tuż po uruchomieniu systemu problemem było mało czytelne oznakowanie bramek dedykowanych płatności elektronicznej. Ponadto w razie długiego korka do stanowisk płatności manualnej użytkownik aplikacji i tak musi odstać swoje, nim znajdzie się w rozwidleniu jezdni, które pozwoli mu bez przeszkód podjechać pod dedykowaną bramkę. Ostatecznie jednak mimo wszystko straci znacznie mniej czasu niż pozostali kierowcy.

Dzisiejsza alternatywa

Elektroniczna forma wnoszenia opłat za autostrady od lat funkcjonuje na zachodzie Europy, które nie zdecydowały się na system winietowy. U nas takie systemy są jeszcze w powijakach. Na poszczególnych fragmentach płatnych autostrad są liczące sobie kilka lat, ale niestety niekompatybilne rozwiązania.

Na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA można płacić za pomocą urządzenia viaAuto. Montowany do przedniej szyby czytnik komunikuje się z bramownicami i pobiera pieniądze z przedpłaconego konta. W ten sposób życie ułatwimy sobie jednak tylko na odcinkach A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Dodatkowo moduł viaAuto trzeba kupić za 135 zł. Z kolei urządzenie A4Go, które otrzymuje się po wpłaceniu 50 zł kaucji, działa tylko na autostradzie A4 pomiędzy Krakowem a Katowicami.

Szybki i z punktu widzenia kierowcy łatwy w obsłudze system płatności oparty o sczytywanie tablic rejestracyjnych funkcjonuje już na dwóch odcinkach płatnych autostrad. W 2020 r. dołączą do niego kolejne 2 odcinki autostrad – tym razem zarządzane przez GDDKiA. Jest bardzo prawdopodobne, że w obliczu takich zmian Autostrada Wielkopolska jak najszybciej będzie chciała wprowadzić to udogodnienie na zarządzanym przez siebie odcinku A2. Jeśli korzystanie z szybkich bramek na wszystkich tych drogach rzeczywiście będzie wymagało zainstalowania jednej aplikacji, przepustowość polskich autostrad może wzrosnąć z korzyścią dla samych kierujących.

Źródło artykułu:WP Autokult
autostradygitdgddkia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.