Dlaczego LPG nie jest i nie może być paliwem alternatywnym? Chodzi głównie o ekonomię [OPINIA]

Zbiornik LPG w samochodzie
Zbiornik LPG w samochodzie
Źródło zdjęć: © WP Autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

07.09.2024 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rzecznik Prawo Obywatelskich podjął temat traktowania gazu płynnego LPG jako paliwa alternatywnego. Użytkownicy samochodów na gaz czują się pokrzywdzeni, że ich pojazdy nie są traktowane jako bardziej ekologiczne od benzynowych. I choć rzeczywiście jazda na LPG generuje mniej toksycznych spalin w stosunku do benzyny, to wykreślenie gazu z listy paliw alternatywnych jest (niestety) logiczne.

Wyjaśnijmy najpierw o co chodzi w całym tym zamieszaniu. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych reguluje, które rodzaje paliw są uznawane za ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych, czyli benzyny i oleju napędowego. Początkowo na listę wpisano gaz ziemny (CNG i LNG) i gaz płynny (LPG). Po konsultacjach wykreślono z niej LPG. Ministerstwo Środowiska nie uzasadniło takiej zmiany, choć można się jedynie domyślać, że uzasadnienie mogłoby być odebrane negatywnie, a przecież w Polsce zawsze jesteśmy przed wyborami.


Artykuł dostępny tylko dla zalogowanego użytkownika

Zapoznaj się z pełną treścią przy użyciu darmowego konta

Zaloguj się teraz z 1login, aby uzyskać pełen dostęp do naszych artykułów, ekskluzywnych treści i spersonalizowanych rekomendacji.

Nie masz konta? Zarejestruj się z 1login od WP
lpgpaliwostrefy czystego transportu
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także