Poradniki i mechanikaCo to jest pompa vacum?

Co to jest pompa vacum?

O istnieniu pompy vacum użytkownicy aut dowiadują się często dopiero wtedy, kiedy mechanik poinformuje o jej uszkodzeniu.
O istnieniu pompy vacum użytkownicy aut dowiadują się często dopiero wtedy, kiedy mechanik poinformuje o jej uszkodzeniu.
Źródło zdjęć: © fot. Waranya Sawasdee / Shutterstock
Maciej Gis
30.12.2019 09:19, aktualizacja: 22.03.2023 16:52

Pompa vacum to potoczne określenie pompy próżniowej. Odpowiada ona za wytwarzanie podciśnienia niezbędnego np. do pracy hamulców.

Złożona konstrukcja samochodu wymaga obecności wielu podzespołów, które mają wpływ na pracę pozostałych, a finalnie na bezpieczną eksploatację całego pojazdu. Jednym z takich elementów jest pompa próżniowa, z ang. nazywana pompą vacum.

Co to jest vacum pompa?

Jest to urządzenie stosowane w każdym silniku wysokoprężnym, które zasila mechanizm wspomagania układu hamulcowego. W silnikach benzynowych występuje ona niezmiernie rzadko, ponieważ układ wspomagania jest zasilany podciśnieniem w układzie dolotowym silnika, które w dieslach jest zbyt niskie.

Za poprawną i długotrwałą pracę pompy vacum odpowiada olej silnikowy, który ją smaruje i zabezpiecza przed przegrzaniem. Kiedy pompa ulega awarii, w pierwszej kolejności objawia się to pogorszeniem skuteczności układu hamulcowego.

Przyczyną niedomagania może być zużycie eksploatacyjne bądź wycieki oleju. Brak podciśnienia w pompie może też oznaczać nieszczelności spowodowane uszkodzeniem gumowych wężyków. To częsta przyczyna usterki, dlatego te elementy warto sprawdzić w pierwszej kolejności, aby uniknąć kosztownych wydatków związanych z zakupem nowej pompy – od 500 do 1500 zł.

Alternatywą dla nowej części jest pompa zregenerowana, za którą trzeba zapłacić połowę ceny nowej lub zaopatrzenie się w niedrogi zestaw uszczelniający, który powinien zatrzymać wycieki.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)