Poradniki i mechanikaCo to jest pompa vacum?

Co to jest pompa vacum?

O istnieniu pompy vacum użytkownicy aut dowiadują się często dopiero wtedy, kiedy mechanik poinformuje o jej uszkodzeniu.
O istnieniu pompy vacum użytkownicy aut dowiadują się często dopiero wtedy, kiedy mechanik poinformuje o jej uszkodzeniu.
Źródło zdjęć: © fot. Waranya Sawasdee / Shutterstock
Maciej Gis

30.12.2019 09:19, aktual.: 22.03.2023 16:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pompa vacum to potoczne określenie pompy próżniowej. Odpowiada ona za wytwarzanie podciśnienia niezbędnego np. do pracy hamulców.

Złożona konstrukcja samochodu wymaga obecności wielu podzespołów, które mają wpływ na pracę pozostałych, a finalnie na bezpieczną eksploatację całego pojazdu. Jednym z takich elementów jest pompa próżniowa, z ang. nazywana pompą vacum.

Co to jest vacum pompa?

Jest to urządzenie stosowane w każdym silniku wysokoprężnym, które zasila mechanizm wspomagania układu hamulcowego. W silnikach benzynowych występuje ona niezmiernie rzadko, ponieważ układ wspomagania jest zasilany podciśnieniem w układzie dolotowym silnika, które w dieslach jest zbyt niskie.

Za poprawną i długotrwałą pracę pompy vacum odpowiada olej silnikowy, który ją smaruje i zabezpiecza przed przegrzaniem. Kiedy pompa ulega awarii, w pierwszej kolejności objawia się to pogorszeniem skuteczności układu hamulcowego.

Przyczyną niedomagania może być zużycie eksploatacyjne bądź wycieki oleju. Brak podciśnienia w pompie może też oznaczać nieszczelności spowodowane uszkodzeniem gumowych wężyków. To częsta przyczyna usterki, dlatego te elementy warto sprawdzić w pierwszej kolejności, aby uniknąć kosztownych wydatków związanych z zakupem nowej pompy – od 500 do 1500 zł.

Alternatywą dla nowej części jest pompa zregenerowana, za którą trzeba zapłacić połowę ceny nowej lub zaopatrzenie się w niedrogi zestaw uszczelniający, który powinien zatrzymać wycieki.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także