Czujnik położenia wałka rozrządu: co to jest i ile kosztuje?
11.09.2020 10:14, aktual.: 22.03.2023 10:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czujnik położenia wałka rozrządu to jeden z elementów odpowiadających za właściwą pracę jednostki napędowej. Za jego sprawą możliwe jest dokładne określenie pozycji rozrządu.
Zadaniem czujnika, współpracującego z sensorem wału korbowego, jest precyzyjne określenie pozycji krzywek sterujących zaworami pierwszego cylindra w stosunku do położenia wału korbowego. Dzięki temu komputer sterujący wylicza m.in. właściwy moment wtrysku paliwa (w przypadku wtrysku sekwencyjnego), steruje zaworem elektromagnetycznym (w układach wtryskowych z pompowtryskiwaczami) oraz zapobiega tzw. spalaniu stukowemu. Z czujnika wałka rozrządu może także pochodzić sygnał informujący komputer pojazdu, o tym czy silnik jest uruchomiony.
Sensor położenia wałka rozrządu pracuje zgodnie z zasadą efektu Halla – weryfikuje on położenie wieńca koła zębatego umieszczonego na wałku rozrządu poprzez zmianę napięcia wywołaną obrotem koła (a dokładniej wywołaną przez to zmianę pola magnetycznego). Zmiana napięcia w przetworniku Halla (umieszczonego w głowicy czujnika) przetwarzana jest na konkretne dane, przekazywane i analizowane przez sterownik silnika.
Czujnik położenia wałka rozrządu - usterki
Typowym przykładem usterki czujnika położenia wałka rozrządu jest praca modułu sterującego silnika w trybie awaryjnym – check engine i zapis kodu błędu w rejestrze modułu. Powodem awarii może być uszkodzenie mechaniczne, zwarcie wewnętrzne, uszkodzenie przewodu pod napięciem lub uszkodzenie koła sygnałowego.
Defekt czujnika powoduje niestabilną pracę jednostki napędowej. Może być również przyczyną unieruchomienia pojazdu.
Czujnik położenia wałka rozrządu - naprawa, cena
Naprawa polega na odłączeniu wtyczki elektrycznej i śrub mocujących czujnik do korpusu silnika, następnie zamontowaniu nowego elementu i ponownym podłączeniu do instalacji elektrycznej. Po zastąpieniu niesprawnego sensora należy podłączyć skaner diagnostyczny w celu wykasowania zapamiętanego błędu. Koszt fabrycznie nowego czujnika – trzeba pamiętać, że jest to element nienaprawialny – wynosi od ok. 50 do 500 zł, w zależności od producenta, modelu i wersji silnikowej auta.