Co oznaczają pomarańczowe kontrolki w aucie?

Co oznaczają pomarańczowe kontrolki w aucie?

Im nowocześniejsze auto tym więcej żółtych kontrolek. Wszystkie zgasną po uruchomieniu silnika
Im nowocześniejsze auto tym więcej żółtych kontrolek. Wszystkie zgasną po uruchomieniu silnika
Źródło zdjęć: © fot. autokult
Marcin Łobodziński
15.02.2019 14:27, aktualizacja: 28.03.2023 11:49

Z kontrolkami w samochodzie jest trochę jak z sygnalizacją świetlną na drogach. Pomarańczowe oznacza zakaz jazdy, ale jeśli zatrzymanie ma spowodować zagrożenie, to można kontynuować. I tak jest właśnie z pomarańczowymi kontrolkami.

W czasie jazdy zapalenie się żółtej kontrolki ABS będzie większym zagrożeniem niż zapalenie czerwonej, ostrzegającej o uruchomionym hamulcu postojowym.
W czasie jazdy zapalenie się żółtej kontrolki ABS będzie większym zagrożeniem niż zapalenie czerwonej, ostrzegającej o uruchomionym hamulcu postojowym.© fot. Marcin Łobodziński

Nieco inaczej należy "czytać" kontrolkę systemu ABS. Jej zaświecenie nie oznacza, że ten system działa, lecz pojawiła się jakaś niesprawność. Jednak też nie zawsze. Może do jej włączenia dojść, jeśli jedno z kół zostało wymienione na dojazdowe po przebiciu. Więc można kontynuować jazdę, lecz najlepiej szybko udać się do serwisu.

Wykrzyknik w żółtym kolorze ostrzega... przed czymś. Najczęściej trzeba sprawdzić w komputerze pokładowym, wchodząc w zakładkę komunikaty.
Wykrzyknik w żółtym kolorze ostrzega... przed czymś. Najczęściej trzeba sprawdzić w komputerze pokładowym, wchodząc w zakładkę komunikaty.© fot. Marcin Łobodziński

Na pomarańczowo mogą świecić także kontrolki ostrzegające o niskim poziomie mniej istotnych dla bezpieczeństwa płynów, w tym niskim poziomie paliwa, ale także o awarii silnika. I tu zawsze zagadką pozostaje tzw. kontrolka check engine. Zwykle instrukcje sugerują zatrzymanie pojazdu, niektóre wezwanie pomocy, inne dojazd do warsztatu. Kontrolka silnika może oznaczać drobną, prawie nieistotną dla jego pracy usterkę, ale również poważną awarię, której zlekceważenie może doprowadzić do zniszczenia jednostki napędowej.

Jedną z występujących niemal w każdym aucie pomarańczowych kontrolek jest wykrzyknik w trójkącie. Jest to zazwyczaj ostrzeżenie o niedziałaniu jakiegoś systemu. Najczęściej informacja ukryta jest w menu komputera pokładowego. Może to być jednak praktycznie wszystko, z przegrzaniem oleju w skrzyni biegów włącznie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)