Trzeba zerwać naklejkę? Policjant mówi wprost

Urzędy nie wydaja naklejek kontrolnych znanych jeszcze sprzed kilku lat. Nie ma także obowiązku trzymania ich na szybie. Pojawia się pytanie, co się dzieje, gdy nalepka została i numer rejestracyjny na naklejce nie jest zgodny z nowym numerem na tablicach?

Niebawem miejsce nalepek kontrolnych mogą zająć naklejki uprawniające do wjazdu do stref czystego transportu
Niebawem miejsce nalepek kontrolnych mogą zająć naklejki uprawniające do wjazdu do stref czystego transportu
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik

08.11.2024 | aktual.: 08.11.2024 09:44

Po 4 września 2022 roku naklejki kontrolne, które do tej pory umieszczano na szybie dla powielenia numeru rejestracyjnego auta, przestały być wymagane. Niektórzy kierowcy się ich pozbyli, natomiast inni postanowili je zostawić.

A jak to wpływa na tablice rejestracyjne? Obecnie, kiedy pojazd kupiony z drugiej ręki w kraju zmienia właściciela, nowy posiadacz ma możliwość zdecydowania się na wymianę tablic rejestracyjnych. Jeśli to zrobi, dostanie tylko "blachy" z nowymi numerami. Czy nadal można zachować starą naklejkę na szybie po zmianie właściciela?

Takie postępowanie będzie coraz częściej widoczne na naszych drogach. Wielu kierowców nie usuwa starych nalepek, które nie są już potrzebne, a pozostawił je wcześniejszy właściciel. Czy grozi mandat za niesunięcie naklejki po zmianie numerów rejestracyjnych?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie. Aktualnie przepisy nie wymagają posiadania naklejki kontrolnej. W związku z tym policja nie zwróci uwagi na to, co znajduje się na pozostawionej naklejce – mówi Autokult.pl sierż. sztab. Damian Sokołowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W praktyce więc przy rejestracji można zdecydować, czy stare naklejki zostawić na szybie, czy je usunąć. Decyzja o wymianie tablic rejestracyjnych bądź ich zachowaniu nie wpływa na konieczność zgodności numerów na szybie z tymi na tablicach.

Kiedy nieodpowiednia nalepka na szybie skłoni policjanta do nałożenia mandatu?

Funkcjonariusze mogą jednak ukarać mandatem, jeśli na polskim pojeździe zobaczą nalepkę z oznaczeniem innego kraju – na przykład "D" dla Niemiec, "F" dla Francji czy "CH" dla Szwajcarii. Taryfikator mandatów za "umieszczenie na pojeździe znaku wskazującego na inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany" ustanawia karę w wysokości 100 zł. Mandat można dostać również za naklejkę z obraźliwą treścią.

Źródło artykułu:WP Autokult
prawo i przepisytablice rejestracyjneprawo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)