Poradniki i mechanikaBrak miejsca na pieczątki w dowodzie - co trzeba i co można zrobić?

Brak miejsca na pieczątki w dowodzie - co trzeba i co można zrobić?

Jeśli auto przejdzie pozytywnie badanie techniczne, informacja o tym trafia do systemu CEP. Kuriozum prawne wygląda natomiast tak: trzeba to wpisać do dowodu rejestracyjnego, ale dowód rejestracyjny nie jest potrzebny.
Jeśli auto przejdzie pozytywnie badanie techniczne, informacja o tym trafia do systemu CEP. Kuriozum prawne wygląda natomiast tak: trzeba to wpisać do dowodu rejestracyjnego, ale dowód rejestracyjny nie jest potrzebny.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis
03.01.2020 10:22, aktualizacja: 22.03.2023 16:49

Zapełnione wszystkie miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpis o badaniu technicznym to problem właścicieli pojazdów, którzy posiadają je dłużej niż 5 lat. Co zrobić, gdy zabraknie miejsca na kolejne stemple?

Co powinno się zrobić?

Zgodnie z ustawą "Prawo o ruchu drogowym" dokumentem potwierdzającym dopuszczenie pojazdu do ruchu jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Jednak od 1 października 2018 r dokumentu tego nie trzeba ze sobą wozić i wpis w dowodzie o wykonaniu badania technicznego przestał mieć znaczenie - policjant podczas kontroli drogowej i tak sprawdzi to w systemie CEP.

Gdy właściciel pojazdu przyjedzie na badanie techniczne, a w dowodzie rejestracyjnym brak będzie wolnych rubryk na pieczątkę, to diagnosta wystawi zaświadczenie potwierdzające uzyskanie pozytywnego wyniku przeglądu, a użytkownik pojazdu powinien złożyć wniosek o wymianę dowodu na nowy i w pierwszym okienku na wpisy o badaniu technicznym będzie miał już wpisany ostatni przegląd.

Jeśli użytkownik będzie potrzebował pojazdu do wyjazdu za granicę w czasie oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny, może złożyć wniosek o pozwolenie czasowe (19 zł), które mu to umożliwi. Takie pozwolenie jest wydawane w dniu złożenia wniosku. Po uzyskaniu nowego dowodu rejestracyjnego znów będzie miał 5 wolnych miejsc na wpisy z badania technicznego.

Co można zrobić, kiedy skończą się miejsca na pieczątki?

Użytkownik pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym skończą się miejsca na pieczątki, może zrobić również co innego. Kiedy dostanie zaświadczenie od diagnosty - jest ono zawsze wydawane jako oddzielny dokument - może je położyć obok dowodu w domowej szufladzie i jeździć dalej. Dopóki nie wyjedzie za granicę, choć i za granicą zaświadczenie jest tak samo ważne jak wpis w dowodzie - oba są w języku polskim.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)