Poradniki i mechanikaBadanie techniczne po terminie – jakie są kary i ile kosztuje?

Badanie techniczne po terminie – jakie są kary i ile kosztuje?

W starszych autach badanie techniczne należy wykonać raz w roku. Jeśli samochód ma instalację gazową, to niezależnie od wieku samochodu musi zjawić się na stacji diagnostycznej raz w roku.
W starszych autach badanie techniczne należy wykonać raz w roku. Jeśli samochód ma instalację gazową, to niezależnie od wieku samochodu musi zjawić się na stacji diagnostycznej raz w roku.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis
24.04.2020 15:35, aktualizacja: 22.03.2023 11:47

W większości używanych pojazdów przegląd techniczny należy wykonać raz do roku. Dlatego też nierzadko właściciele o tym zapominają. Co grozi za brak ważnego badania technicznego?

Badanie techniczne należy wykonywać raz do roku, aby pojazd był administracyjnie dopuszczony do ruchu. Z tego obowiązku zwolnione są nowe pojazdy zarejestrowane w Polsce do trzech lat od pierwszej rejestracji (kolejny przegląd należy przeprowadzić po dwóch latach, a następny już co roku). Raz na dwanaście miesięcy na przegląd muszą przyjechać właściciele aut (także nowych) z instalacją gazową.

Na regularnym badaniu diagnostycznym nie muszą zaś pojawiać się pojazdy zabytkowe. W ich przypadku badanie wykonywane jest jednorazowo, przed rejestracją i uzyskanie statusu zabytku.

Koszt badania technicznego wynosi, dla:

  • samochodu osobowego – 99 zł
  • samochodu osobowego z instalacją LPG/CNG – 162 zł
  • motocykla – 63 zł
  • motoroweru – 51 zł
  • ciągnika rolniczego – 63 zł
  • przyczepy rolniczej do 1,5 t – 41 zł
  • samochodu ciężarowego do 16 ton D.M.C. – 153 zł
  • samochodu ciężarowego powyżej 16 ton D.M.C. – 176 zł
  • autobusu przeznaczonego do przewozu więcej niż 15 osób – 199 zł

Przegapienie terminu przeglądu auta jest coraz trudniejsze. Wynika to z faktu, że stacje diagnostyczne przypominają stałym klientom o konieczności dokonania tej czynności, wysyłając powiadomienie SMS-em. Za spóźnienie – póki co – nie ma żadnych sankcji dla właściciela pojazdu, które mogłyby go spotkać na stacji diagnostycznej. Co prawda w planach jest zmiana przepisów, by za przeoczenie terminu do 30 dni opłata miała wynieść 126 zł zamiast 99 zł, a w przypadku spóźnienia o więcej niż 45 dni kalendarzowych, cena przeglądu wyniosłaby o 50 procent więcej.

W czasie epidemii koronawirusa badanie techniczne ma przedłużoną ważność, ale wyłącznie dla właścicieli pojazdów, którzy są objęci kwarantanną. Precyzyjnie - od ostatniego dnia kwarantanny badanie techniczne jest ważne jeszcze przez 7 dni.

Kara za brak przeglądu?

W myśl obecnie obowiązujących zapisów za niedopełnienie obowiązku badania technicznego grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Brak pieczątki może wyjść na jaw podczas kontroli drogowej. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to ma prawo dodatkowo nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł i nakazać odholowanie pojazdu na parking na koszt właściciela.

Po zatrzymaniu dokumentu policjant wręczy kierowcy pokwitowanie upoważniające do odprowadzenia pojazdu na stację kontroli, a dowód prześle do właściwego dla miejsca rejestracji wydziału komunikacji. Aby odzyskać pojazd, właściciel zobligowany jest do wykonania badania technicznego w ciągu 7 dni od czasu zatrzymania dokumentu, a jeśli zakończy się ono wynikiem pozytywnym, to do 30 dni może odebrać dowód rejestracyjny we właściwym wydziale komunikacji, na podstawie zaświadczenia wystawionego przez stację kontroli pojazdów. Zwrot dokumentów jest nieodpłatny.

Reperkusje spotkają również kierowcę pojazdu, jeśli bez badania technicznego weźmie udział w kolizji. Brak przeglądu może być podstawą do niewypłacenia lub znacznego ograniczenia wysokości odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej, niezależnie od tego, kto sprawcą zdarzenia drogowego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)