Audi dołączy do F1 w 2026 roku, ale już pokazało prototyp bolidu

Audi dołączy do F1 w 2026 roku, ale już pokazało prototyp bolidu

Tak wygląda prototyp F1 Audi
Tak wygląda prototyp F1 Audi
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Audi
Aleksander Ruciński
27.08.2022 09:48, aktualizacja: 13.03.2023 15:59

O tym, że Audi i Porsche wkroczą do świata Formuły 1 w 2026 roku wiadomo od jakiegoś czasu. Nie spodziewaliśmy się jednak żadnych konkretów na tak wczesnym etapie. Niemcy zaskoczyli wszystkich prezentując koncepcję bolidu przyszłości.

To już pewne - Audi dołączy do mistrzostw świata Formuły 1 w 2026 roku. Decyzja została ogłoszona oficjalnie i przypieczętowana premierą prototypowego bolidu, a właściwie makiety prezentującej możliwe barwy.

Wszystko to na chwilę obecną jest dość hipotetyczne. Rozwiązania techniczne, aerodynamika i kształty to wyłącznie inwencja inżynierów Audi. Trudno powiedzieć w jak dużym stopniu trafiająca w wymogi Formuły 1 2026, gdyż te na razie pozostają nieznane. Niewykluczone więc, że rzeczywisty bolid będzie wyglądał zupełnie inaczej. Ten przedstawiony na zdjęciach bardziej przypomina bowiem konstrukcje stosowane w F1 obecnie.

Niezależnie od "opakowania", pod spodem znajdziemy nowy hybrydowy układ napędowy, który zostanie opracowany przez Audi Sport, pod dowództwem Adama Bakera, byłego inżyniera FIA. Oliver Hofmann, członek zarządu Audi odpowiedzialny za rozwój techniczny zdradza, że dział rozwoju Audi i zespół F1 będą ściśle współpracować.

Prototyp F1 Audi
Prototyp F1 Audi© mat. prasowe / Audi

Wiadomo, że poza elektryfikacją, nowy napęd będzie wyróżniał się również dostosowaniem do zasilania paliwami syntetycznymi. To konieczny krok na drodze do uczynienia F1 sportem neutralnym pod względem emisji CO2.

Audi pokusiło się nawet o kilka danych technicznych. Jednostka spalinowa w nowym bolidzie ma generować 544 KM, a dodatkowy silnik elektryczny zapewni drugie tyle. Można więc spodziewać się, że będą to piekielnie szybkie maszyny.

Wciąż jednak nie wiadomo w jakiej formie Niemcy chcą dołączyć do F1. Nieoficjalnie mówi się o współpracy z Sauberem. Przekonamy się niebawem, gdyż Audi obiecało przedstawić partnera przed końcem 2022 roku.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)