Akcja "SMOG" na polskich drogach. Najbardziej zagrożeni właściciele diesli

Akcja "SMOG" na polskich drogach. Najbardziej zagrożeni właściciele diesli

Policjanci 14 listopada przebadają samochody pod kątem czystości spalin
Policjanci 14 listopada przebadają samochody pod kątem czystości spalin
Źródło zdjęć: © fot. policja
Marcin Łobodziński
14.11.2018 13:19, aktualizacja: 14.10.2022 15:02

Policja drogowa w całym kraju prowadzi dziś akcję "SMOG". Wyposażeni w mierniki zadymienia i analizatory spalin funkcjonariusze mają za zadanie wyeliminowanie z dróg najbardziej szkodzących środowisku samochodów.

Policjanci kontrolują ogólny stan techniczny pojazdów, nie tylko obszarów odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza. Skupiają się także na tych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Edukują też kierowców na terenie dużych aglomeracji, przypominając im o podstawowych przepisach związanych z zanieczyszczeniem.

Patrole policji używają przyrządów kontrolno-pomiarowych do stwierdzenia naruszenia wymagań ochrony środowiska. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, policjanci zatrzymują dowód rejestracyjny, co obliguje kierowców do ponownego badania technicznego.

Oczywiście najbardziej "zagrożeni" kierowcy to ci, którzy podróżują dieslami. Zwłaszcza tymi, w których doszło do nadmiernego zużycia układu wtryskowego, ale także tymi, w których dokonano modyfikacji, tzw. chiptuningu. Dymomierze mogą łatwo wykryć nieprawidłowości. Na zakrawa na ironię, osoby które pozbyły się filtra cząstek stałych nie są specjalnie zagrożone zatrzymaniem dowodu.

Samochody benzynowe są badane analizatorem spalin. Tu warto przestrzec osoby, które jeżdżą na LPG i mają niewłaściwie wyregulowaną instalację lub – co jest bardzo częste – nieprawidłowo działającą sondę lambda.

Prowadzona przez policję akcja "SMOG" najpewniej nie jest ostatnią, jaka będzie miała miejsce w najbliższym czasie. To głównie zimą mieszkańcy wielu miast borykają się z zanieczyszczonym powietrzem. Choć w głównej mierze za powstanie smogu odpowiada sektor komunalny i przemysł, to samochody również zwiększają skalę problemu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)