5000 zł grzywny zamiast mandatu. Właściciel firmy się przeliczył

Kierowca tego busa nie stracił prawa jazdy, ale jego właściciel zapłaci dużo pieniędzy
Kierowca tego busa nie stracił prawa jazdy, ale jego właściciel zapłaci dużo pieniędzy
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe GITD
Marcin Łobodziński

29.07.2019 11:48, aktual.: 28.03.2023 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właściciel firmy transportowej dostał wezwanie do wskazania kierowcy, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 56 km/h. Chcąc uchronić pracownika przed utratą prawa jazdy, nie wskazał go. Niestety mocno się przeliczył.

5000 zł grzywny i 570 zł kosztów sądowych – to efekt ukrywania sprawcy wykroczenia. Sąd nie miał wątpliwości, że jest to działanie umyślne, bo kierowcy, który przekroczył prędkość o 56 km/h w obszarze zabudowanym, odebranoby prawo jazdy. Natomiast właściciel firmy transportowej nie może nie wiedzieć, kto kierował jego pojazdem.

Teoretycznie za takie postępowanie grozi mandat w wysokości 500 zł. Inspektorzy uznali, że to za mała kara i zdecydowali o niewystawianiu mandatu karnego, a jednocześnie skierowali wniosek o ukaranie właściciela samochodu do sądu. Sąd Rejonowy w Wejherowie na podstawie zebranych dowodów przyjął, że okoliczności czynu oraz wina oskarżonego nie budzą wątpliwości i orzekł karę w wysokości 5000 zł oraz zasądził opłacenie kosztów sądowych wynoszących dalsze 570 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)