Rowerzyści nie wiedzą, że mandat to 2500 zł. Policja w akcji

Badanie trzeźwości rowerzysty
Badanie trzeźwości rowerzysty
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Szymon Jasina

16.07.2023 12:31, aktual.: 16.07.2023 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomorska policja przypomina, że rowerzyści też mogą dostać bardzo wysokie mandaty. Niestety powodem tego zwrócenia uwagi na obowiązujące przepisy jest dwóch cyklistów, którzy "zarobili" spore kary w podobnych okolicznościach w ciągu jednego wakacyjnego dnia.

Pierwszą informację policjanci dostali już po godzinie 12. Zgłoszenie dotyczyło mężczyzny, który przewrócił się wioząc skrzynkę piwa na rowerze. Cyklista krwawił z głowy, więc policjanci natychmiast pojawili się na miejscu. Funkcjonariusze zajęli się poszkodowanym 32-latkiem, ale też przebadali go alkomatem, który pokazał 3,5 prom. Za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości został to ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł. Mężczyzna został przekazany pod opiekę ratowników medycznych i trafił dom szpitala.

Pomorscy policjanci nie musieli długo czekać na powtórkę i podobną sytuację. Tuż przed 23 dyżurny otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu, którego świadkowie poinformowali o tym, że jadący chodnikiem mężczyzna na rowerze przewrócił się i ranił się w głowę. Tu sytuacja okazała się bardzo podobna - badanie trzeźwości przewiezionego do szpitala rowerzysty dało wynik blisko 3 proc. alkoholu. Mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem.

Policjanci przypominają, że jazda po alkoholu na rowerze jest tak samo niedozwolona jak w przypadku samochodów czy motocykli. Pijani kolarze największe zagrożenie stwarzają dla samych siebie, gdyż są niechronionymi uczestnikami ruchu i nawet zwykłe przewrócenie się w przypadku braku kasku może zakończyć się tragicznie.

Choć rowerzystom nie grozi kara więzienia czy odebranie prawa jazdy, to już mandaty za jazdę po kilku głębszych mogą być dotkliwe. Zgodnie z przepisami, za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny (np. rowerem) po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 prom,), grozi mandat w wysokości 1 tys. zł. Z kolei, jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2,5 tys. zł. Jeżeli natomiast sprawa trafia do sądu, to kara może być jeszcze bardziej dotkliwa, bo zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny, a także nałożyć grzywnę nawet do 30 tys. zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)