20 stycznia rusza odcinkowy pomiar prędkości na A1. Będą dwa takie miejsca

20 stycznia rusza odcinkowy pomiar prędkości na A1. Będą dwa takie miejsca18.01.2021 12:36
Polski system fotoradarów wkracza w nową erę
Polski system fotoradarów wkracza w nową erę
Źródło zdjęć: © WP.PL

Pierwszy raz na autostradzie i po raz pierwszy na dopiero budowanym odcinku. Wzdłuż autostrady A1 pojawią się dwa odcinki, na których będzie sprawdzana średnia prędkość jadących pojazdów. Przekraczający prędkość otrzymają mandaty.

System odcinkowego pomiaru średniej prędkości działa w Polsce od listopada 2015 r. Jak dotąd nie obejmował on jednak żadnego fragmentu autostrady. Teraz się to zmieni. W środę 20 stycznia 2021 r. około godz. 10.00 uruchomiony zostanie pomiar na mierzącym blisko 16 km odcinku autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim. W piątek 22 stycznia 2021 r. również ok. godz. 10.00 pracę rozpocznie kolejny zestaw na A1. W tym przypadku średnia prędkość będzie sprawdzana pomiędzy Kamieńskiem a początkiem obwodnicy Częstochowy. To odcinek o długości aż 41 km.

Jak potwierdza biuro prasowe GITD, obydwa odcinki będą włączone w system Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Oznacza to, że kierowcy przekraczający średnią dopuszczalną prędkość na tych odcinkach otrzymają mandaty.

Rozszerzenie systemu CANARD tym razem będzie wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze, po raz pierwszy odcinek, na którym mierzona będzie średnia prędkość, zostanie wyznaczony na autostradzie. Do tej pory najczęściej były to drogi krajowe, obwodnice miast czy ulice w miastach. Po drugie odcinkowy pomiar prędkości ruszy na fragmencie A1, który nie został jeszcze ukończony. To efekt sygnałów od wykonawców inwestycji o tym, że kierowcy jadący przebudowywaną trasą nagminnie i rażąco przekraczają dopuszczalny limit.

Cała budowa autostrady A1 między Tuszynem w woj. łódzkim a Częstochową w woj. śląskim jest realizowana "pod ruchem". Oznacza to, że na jednej jezdni trwają prace, a na drugiej odbywa się ruch samochodowy. Obowiązują też ograniczenia adekwatne do warunków. Ci, którzy ich nie przestrzegali, najczęściej unikają dziś kary. Od środy 20 stycznia to się zmieni.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)