Zasady wyjazdu za granicę. Nie wszystkie kraje zniosły obostrzenia jak Polska

W niektórych krajach wciąż obowiązuje większość restrykcji covidowych
W niektórych krajach wciąż obowiązuje większość restrykcji covidowych
Źródło zdjęć: © fot. GERARD/REPORTER/East News
Filip Buliński

28.03.2022 10:42, aktual.: 14.03.2023 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

28 marca w Polsce zostało zniesionych wiele restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Podobne decyzje zostały też podjęte w innych europejskich krajach, ale jeszcze nie wszędzie można poczuć się swobodnie. Gdzie kierowcy muszą pamiętać o obostrzeniach?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 28 marca w Polsce został zniesiony obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątek stanowią placówki medyczne i apteki.

Kierowcy, tankując i udając się do budynku stacji benzynowej, nie muszą już więc wozić w samochodzie maseczki. Także w środkach komunikacji publicznej nie ma już obowiązku jej noszenia. Zniesiony został również obowiązek kierowania na kwarantannę oraz izolację z powodu COVID-19. A jak to wygląda w innych krajach i na co muszą uważać podróżujący?

Austria

W Austrii z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione (uznawana jest także jednak dawka preparatem Johnson&Johnson, ale na miejscu takie osoby są już uznawane za niezaszczepione) oraz ozdrowieńcy. Osoby niezaszczepione mogą jej uniknąć, jeśli przedstawią negatywny wynik testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed wjazdem) lub antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 24 godz. przed wjazdem).

W pozostałych przypadkach wjeżdżający muszą wypełnić formularz lokalizacyjny oraz udać się na 10-dniową kwarantannę, którą kończy negatywny wynik testu. Warunki te nie dotyczą kierowców zawodowych oraz tych, którzy przez Austrię podróżują tranzytem, o ile podróż odbywa się bez zbędnego zatrzymywania się, a podróżujący spełniają warunki umożliwiające wjazd do kolejnego kraju.

W zamkniętych przestrzeniach publicznych wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Czechy

18 marca Czechy zniosły dla wjeżdżających z krajów Unii Europejskiej obowiązek przedkładania dokumentów potwierdzających szczepienie, ozdrowienie lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Podróżujący nie muszą już także wypełniać kart lokalizacyjnych.

Oznacza to, że zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione nie będą kierowane na kwarantannę po przyjeździe. U naszych południowych sąsiadów noszenie maseczki w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych i socjalnych wciąż jest obligatoryjne.

Dania

Dania jako jeden z pierwszych krajów zniósł większość restrykcji. Obecnie wjeżdżając na terytorium kraju, nie trzeba przedstawiać żadnych dodatkowych zaświadczeń, niezależnie od tego czy jesteśmy zaszczepieni, czy nie. Również obowiązek zakrywania ust i nosa został zniesiony. Wyjątek stanowią placówki medyczne oraz odwiedziny osób starszych w domach opieki.

Holandia

23 marca w Niderlandach zniesionych zostało większość obostrzeń. Podobnie jak w przypadku Danii, nie są wymagane zarówno certyfikaty szczepienia, ozdrowienia, jak i negatywny test podczas wjazdu na teren kraju od osób z krajów Unii Europejskiej lub strefy Schengen. Jedynie podróżujący drogą powietrzną muszą wypełnić oświadczenie zdrowotne na rządowej stronie (nie dotyczy osób w tranzycie).

Zniesiony został także obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Wyjątek stanowią lotniska oraz samoloty.

Niemcy

Wraz z końcem lutego 2022 r. Polska zniknęła z niemieckiej listy krajów wysokiego ryzyka. Oznacza to, że Polacy nie muszą już rejestrować swojego wjazdu na terytorium kraju. Osoby zaszczepione (konieczna trzecia dawka przypominająca) zwolnione są także z odbycia kwarantanny i przeprowadzenia testu przed oraz po przyjeździe.

Osoby niezaszczepione muszą wykonać test nie wcześniej niż 48 godz. przed wjazdem na terytorium kraju lub 48 godz. przed rozpoczęciem podróży, jeśli ta odbywa się np. autobusem, samolotem czy pociągiem. Zwolnieni z tego obowiązku są kierowcy zawodowi.

W Niemczech w dalszym ciągu obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Z kolei od 20 marca zniesiony została zasada 3G (zaszczepiony, ozdrowieniec, przetestowany) w środkach komunikacji publicznej.

Słowacja

Ozdrowieńcy oraz osoby zaszczepione, które mają więcej niż 12 lat i dwa miesiące, chcąc wjechać na terytorium Słowacji, są zobowiązane wypełnić formularz lokalizacyjny. Zwolnione z tego obowiązku są osoby podróżujące tranzytem (przy czym mają one 8 godzin na opuszczenie kraju, po przekroczeniu granicy) oraz kierowcy zawodowi.

Z kolei osoby niezaszczepione kierowane są na pięciodniową kwarantannę, którą można skrócić po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie wcześniej niż pierwszego dnia kwarantanny. Wykonanie testu przed przyjazdem nie zwalnia z kwarantanny.

Obowiązek noszenia maseczki FFP2, KN95 lub N95 obowiązuje w zamkniętych pomieszczeniach, a także na zewnątrz, o ile nie można utrzymać dwumetrowego dystansu od innych osób.

Szwajcaria

Rząd Szwajcarii również zniósł większość dotychczas obowiązujących obostrzeń. Podczas wjazdu nie są więc wymagane certyfikaty szczepienia, ozdrowienia ani negatywnego wyniku testu. Również obowiązek kwarantanny oraz wykonania testu po przyjeździe przez osoby niezaszczepione został zniesiony.

Noszenie maseczek ochronnych jest w Szwajcarii wymagane jedynie w środkach komunikacji publicznej oraz w placówkach medycznych. Ten obowiązek zostanie jednak zniesiony 31 marca 2022 r.

Węgry

W pierwszym tygodniu marca Węgry zniosły większość obostrzeń związanych z koronawirusem. Oznacza to, że zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione mogą wjechać na terytorium Węgier bez ograniczeń oraz konieczności przedstawiania certyfikatu szczepienia, ozdrowienia czy negatywnego wyniku testu.

Nie jest wymagana także kwarantanna oraz certyfikat lokalizacyjny. Oprócz tego zniesiony został obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni zamkniętej. Wyjątek stanowią instytucje medyczne oraz placówki pomocy socjalnej.

Źródło artykułu:WP Autokult
podróżekoronawiruskoronawirus na świecie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także