Poradniki i mechanikaŻarówki specjalne dające więcej światła

Żarówki specjalne dające więcej światła

Dobór odpowiednich żarówek może znacznie poprawić widoczność w nocy
Dobór odpowiednich żarówek może znacznie poprawić widoczność w nocy
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki
Rafał Warecki
08.03.2011 12:30, aktualizacja: 30.03.2023 12:27

Wśród wielu odmian żarówek samochodowych są żarówki specjalne skonstruowane tak, aby zapewnić hipotetycznie mocniejszy strumień świetlny.

Lepsze skoncentrowanie światła na drodze uzyskuje się poprzez skrócenie wolframowej skrętki i zastosowanie mieszanki gazów halogenowych z ksenonem. Zwiększenie sumarycznego strumienia świetlnego żarówki byłoby niezgodne z narzuconymi normami prawnymi, dlatego też podawane wartości dotyczą określonego kąta bryłowego i fragmentu jezdni, zazwyczaj w odległości około 50-75 metrów przed samochodem.

Szacowany przyrost światłości podawany przez producentów to od 30 proc. do nawet 60 proc. - zależnie od użytej technologii. Niektórzy z nich stosują także bańki szklane pokryte specjalnymi filtrami lub powłokami, tak aby optymalnie skierować  i rozłożyć światłość przy stałym, regulowanym normami strumieniu świetlnym.

Lumen/Kandela
Lumen/Kandela© fot. Rafał Warecki

Żarówki o skróconym żarniku cechują się jednak obniżoną w stosunku do zwykłych żarówek trwałością. Wzmocnione żarówki znajdziemy głównie z trzonkami H1, H3, H4 i H7, a ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych za sztukę.

Przykładowe modele:

Philips Premium

Philips Vision Plus

Osram Super

Osram Silverstar

Tungsram Mega Light

Narva Range Power

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)