Za co można stracić prawo jazdy? Nie tylko za prędkość i alkohol
W Polsce przepisy pozwalają zatrzymać prawo jazdy kierowcy na określony czas lub orzec zakaz prowadzenia pojazdu. Różnica jest tu istotna, a wbrew pozorom dotyczy to nie tylko pijanych kierowców i tych, którzy jadą zbyt szybko w terenie zabudowanym.
14.04.2021 | aktual.: 14.03.2023 16:49
Zatrzymanie prawa jazdy za prędkość
Obecnie najczęściej kierowcy tracą prawo jazdy na 3 miesiące. Nie jest to utrata uprawnień, lecz zatrzymanie ich na ten okres. Dotyczy to sytuacji, kiedy przekroczą prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Kierowcy obligatoryjnie i bez wyroku tracą "prawko". Niezależnie od tego, czy dokument mają przy sobie, czy też nie.
Dokładnie to samo się stanie wtedy, kiedy podobne wykroczenie zostanie wykryte przez fotoradar czy odcinkowy pomiar prędkości. Nie działa to jednak automatycznie, ponieważ wszczynane jest postępowanie i dopiero po ustaleniu kierującego, ten traci uprawnienia na 3 miesiące.
Jest też możliwość utraty prawa jazdy na kolejne 3 miesiące, kiedy kierujący pomimo zatrzymania uprawnień wsiada za kierownicę. Okres ten po prostu zostaje wydłużony. Po kolejnej recydywie cofane są uprawnienia, więc osoba taka jest traktowana tak, jakby nie miała prawa jazdy. Musi udać się na kurs i zdać egzamin.
Zobacz także
Zatrzymanie prawa jazdy za liczbę pasażerów
Dokładnie te same zasady jak wyżej obowiązują w przypadku przewożenia minimum 3 pasażerów więcej niż liczba wpisana w dowodzie rejestracyjnym.
Utrata prawa jazdy za punkty karne
Kolejnym powodem do zatrzymania prawa jazdy jest przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Tu jednak zasady są ściśle uzależnione od stażu kierowcy.
Limit dla kierowców o stażu mniejszym niż rok to 20 punktów karnych, natomiast dla bardziej doświadczonych 24. W pierwszym przypadku kierowca musi odbyć egzaminy – teoretyczny i praktyczny. W drugim wystarczy badanie psychologiczne i kurs reedukacyjny.
Zakaz prowadzenia pojazdów za przestępstwo
Zakaz prowadzenia pojazdów może orzec wyłącznie sąd, jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu przez funkcjonariusza, który wykrył wykroczenie. Może to być poważne przekroczenie prędkości lub spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. Zakaz taki może być orzeczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Na taki czas kierowca traci możliwość prowadzenia pojazdów, jeśli nie zatrzymał się do kontroli drogowej.
Na minimum rok i maksimum 10 lat orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów dla kierowcy, który popełni przestępstwo drogowe ze skutkiem, który powoduje uszczerbek na zdrowiu na czas dłuższy niż 7 dni lub śmierć.
Zakaz prowadzenia pojazdów za alkohol
Tu należy rozróżnić jazdę pod wpływem alkoholu i jazdę w stanie nietrzeźwości. Pierwszy przypadek ma miejsce, kiedy zawartość alkoholu u kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Taka jazda jest wykroczeniem, za które grozi zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 6 miesięcy do 3 lat
Za jazdę z zawartością alkoholu powyżej 0,5 grozi zatrzymanie uprawnień na minimum rok i maksymalnie na 15 lat. Taki czyn jest już przestępstwem.
Dokładnie te same przepisy działają względem osób znajdujących się pod wpływem środków odurzających.
Zakaz prowadzenia pojazdów za ucieczkę z miejsca wypadku
Najcięższa kara w temacie utraty prawa jazdy grozi sprawcy wypadku, który ucieknie z miejsca zdarzenia. Wówczas orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, a jeśli w wyniku postępowania okaże się, że sprawca był pod wpływem alkoholu, wówczas może bezpowrotnie stracić uprawnienia.