Wypadanie zapłonu - jakie są objawy i dlaczego się pojawia?

Poradniki i mechanikaWypadanie zapłonu - jakie są objawy i dlaczego się pojawia?30.12.2019 08:18
Kontrolka "check engine" odpowiada za informowanie o awarii dotyczącej bezpośrednio silnika
Kontrolka "check engine" odpowiada za informowanie o awarii dotyczącej bezpośrednio silnika
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis

Często powodem zapalenia się kontrolki "check engine" jest tzw. wypadanie zapłonu. Co to oznacza i co należy z tym zrobić?

Wypadanie zapłonu dotyczy jednostek benzynowych. Zwykle objawia się przez chwilowe przerywanie pracy silnika, szarpanie i spadek mocy.

Wypadanie zapłonu – dlaczego do tego dochodzi?

Przyczyną wypadania zapłonu mogą być usterki uniemożliwiające wytworzenie iskry na świecy zapłonowej. Jest to spowodowane m.in.:

  • uszkodzeniem świecy zapłonowej,
  • zużytymi przewodami wysokiego napięcia,
  • zużytą kopułką aparatu zapłonowego,
  • zużytym rozdzielaczem zapłonowym,
  • awarią cewki zapłonowej,
  • nieprawidłowym montażem świec zapłonowych,
  • zalewaniem świec olejem silnikowym.

Objawy i skutki wypadania zapłonu

Na wolnych obrotach i w trakcie jazdy zaczynają pojawiać się sporadyczne szarpnięcia. W początkowej fazie są one raczej delikatne. Jednak wraz z postępowaniem awarii zaczynają one przybierać na sile do tego stopnia, że uniemożliwiają normalną jazdę. Wypadanie zapłonu pociąga za sobą także spadek mocy, zwłaszcza przy wyższych obrotach. Oczywiście na tablicy rozdzielczej pojawia się kontrolka "check engine".

Dlaczego się tak dzieje? Otóż powodem wypadania zapłonów jest brak iskry, dzięki której dochodzi do wybuchu mieszanki paliwowo-powietrznej. Jeśli iskry nie ma, nie ma też zapłonu paliwa w cylindrze i jest ono wypychane do układu wydechowego. Często spala się już w nim. To z kolei może spowodować awarię reaktora katalitycznego (ten podzespół jest dość drogi) albo dostawanie się paliwa do oleju silnikowego, jeżeli pierścienie tłokowe danego silnika nie są w najlepszym stanie, co w efekcie doprowadza do powolnego zacierania układu korbowego.

Jeżeli wystąpi problem z wypadaniem zapłonu, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować pojazd/silnik za pomocą komputera diagnostycznego. Bardzo często to właśnie kod oznaczający wypadanie zapłonu w pewnym sensie "przypomina" użytkownikom o wymianie świec zapłonowych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)