Wybierasz się autem za granicę? Możesz już pobrać certyfikat COVID-owy

W dobie pandemii wielu turystów stawia głównie na transport samochodowy.
W dobie pandemii wielu turystów stawia głównie na transport samochodowy.
Źródło zdjęć: © fot. Monika Skrzyńska
Platforma Autokult

01.06.2021 11:48, aktual.: 14.03.2023 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

1 czerwca 2021 roku obywatele Polski otrzymali możliwość korzystania z certyfikatów COVID-owych potwierdzających fakt zaszczepienia, bycia ozdrowieńcem lub posiadaczem negatywnego testu na obecność koronawirusa. To ważna wiadomość także dla kierowców planujących podróż poza granice naszego kraju.

Okres wakacyjny coraz bliżej, a wraz z nim zagraniczne wycieczki, na które wielu Polaków uda się samochodem. Ci, którzy chcieliby ułatwić sobie podróż i nie martwić się ewentualnymi utrudnieniami na granicach, zapewne ucieszą się na wieść o uruchomieniu certyfikatów COVID-owych, które można już oficjalnie wygenerować za pośrednictwem internetowego konta pacjenta lub uzyskać w placówkach służby zdrowia.

To nic innego jak wirtualny lub fizyczny dokument, który oprócz naszych danych zawiera również informację o przebytym szczepieniu przeciw COVID-19, byciu ozdrowieńcem lub negatywnym wyniku testów. Certyfikat w postaci kodu QR można pobrać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl), a fizyczną wersję otrzymać u lekarza. Za jakiś czas funkcjonalność ma pojawić się także w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.

Jaka jest ważność certyfikatu?

  • W przypadku osób zaszczepionych certyfikat będzie ważny przez rok od podania ostatniej dawki, ale dopiero po 14 dniach od zaszczepienia ostatnią dawką.
  • W przypadku testów PCR i antygenowych: do 48 godzin po uzyskaniu negatywnego testu na COVID-19.
  • Ozdrowieńcy mogą otrzymać certyfikat po 180 dniach od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Posiadanie wspomnianych zaświadczeń może być dużym ułatwieniem podczas poruszania się autem po Europie, gdyż certyfikaty są obecnie honorowane przez większość państw członkowskich. Mimo to przed podróżą warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi przepisami obowiązującymi w danym kraju, ponieważ póki co wymogi pomiędzy poszczególnymi krajami UE potrafią się znacząco różnić.

Źródło artykułu:WP Autokult