Ważne zmiany dla kierowców od 1 lipca. Prezydent podpisał ustawę

To już pewne – od 1 lipca bieżącego roku wszystkie państwowe autostrady będą bezpłatne dla kierowców samochodów osobowych i motocykli. To jednak nie jest jedyna zmiana, którą wprowadza ta nowelizacja.

bramki, opłaty, autostrady
bramki, opłaty, autostrady
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Ralf Lotys CC BY 3.0 Wikimedia
Kamil Niewiński

24.06.2023 | aktual.: 24.06.2023 15:37

Darmowe autostrady państwowe w błyskawicznym wręcz tempie przeszły z obietnicy wyborczej do rzeczywistości. Pierwsze informacje dotyczące takiego projektu pojawiły się w okolicach połowy maja bieżącego roku, a już 26 maja nowelizacja została uchwalona w Sejmie. Mniej niż miesiąc później przyjął ją Senat, a stamtąd powędrowała ona na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

23 czerwca oficjalnie otrzymaliśmy informację, że prezydent podpisał ustawę, a to oznacza, że ambitny plan wprowadzenia jej zapisów w życie jeszcze 1 lipca dojdzie do skutku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przypomnijmy, że w ramach nowelizacji płatne do tej pory odcinki autostrad rządowych będą bezpłatne dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Są to następujące fragmenty:

  • A2: Konin – Stryków
  • A4: Wrocław – Sośnica

Z opłat nie będą zwolnione pojazdy o masie większej niż 3,5 tony, więc tak naprawdę ulga obejmuje tylko auta osobowe oraz motocykle. Nadal płatne pozostają również odcinki koncesyjne, zarządzane przez prywatne spółki:

  • A1: Rusocin – Nowa Wieś
  • A2: Świecko – Konin
  • A4: Katowice – Kraków

Nie jest to jednak jedyna zmiana zawarta w nowej ustawie. Obejmuje ona bowiem również nowy zakaz wyprzedzania się pojazdów ciężarowych na autostradach i drogach ekspresowych. Takie manewry będą jednak możliwe, jeżeli pojazd "porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej", a według nowelizacji ma to być różnica już zaledwie 10 km/h.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)