Autostrady (nie wszystkie) za darmo. Jest już projekt przepisów
Wystarczyła ledwie deklaracja, a już mamy projekt przepisów dzięki którym kierowcy nie zapłacą za autostrady. Oczywiście jest tutaj haczyk: nie zapłacą na wybranych odcinkach, a koszty utrzymania i tak zostaną pobrane w formie innych danin.
17.05.2023 | aktual.: 17.05.2023 10:30
Od 1 stycznia 2024 wszystkie państwowe autostrady w Polsce będą darmowe - powiedział w środę wiceminister funduszy Marcin Horała w TVN24. Premier podniósł stawkę: mówił już o najbliższych wakacjach.
Niemal natychmiastowo odpowiedni projekt przepisów znalazł się w wykazie prac Rady Ministrów. "Oczekiwanym efektem prac nad projektowanym aktem prawnym jest zaniechanie poboru opłaty za przejazd autostradami płatnymi zarządzanymi przez GDDKiA, co jest korzystne dla wszystkich korzystających z tych autostrad" – czytamy.
Tutaj właśnie zawierają się kluczowe informacje dla kierowców: opłaty nie będą pobierane za odcinki, które są pod pieczą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Innymi słowy: chodzi o te drogi, które należą do państwa, czyli o A2 Konin – Stryków (99 km) i A4 Wrocław – Sośnica (160 km).
Pozostałe, można powiedzieć kluczowe odcinki (Kraków – Katowice, od granicy zachodniej do Poznania czy chociażby A1 nad morze) pozostają w rękach koncesjonariuszy. "Co do prywatnych autostrad, obowiązują umowy" – powiedział Horała. Prace obejmą analizy "na jakich zasadach można te umowy zmienić" – dodał.
To oznacza, że w praktyce kierowcy samochodów osobowych zaoszczędzą 9,90 zł przejeżdżając państwowym odcinkiem A2 i 16,20 zł jadąc do Wrocławia. Zatem z 724 km płatnych autostrad darmowe staną się tylko 259 km, czyli nowe przepisy obejmą 35 proc. takich dróg.
Utrzymanie autostrady jest jednak kosztowne. Obecnie drogi są finansowane z Funduszu Drogowego. Głównym, choć nie jedynym źródłem pieniędzy są: opłata paliwowa (80 proc.), opłata za przejazd autostradą i mandaty z fotoradarów.
Łatwo więc wywnioskować, że pieniądze które zostaną w kieszeniach kierowców trafią i tak do budżetu poprzez np. podniesienie ceny paliw lub zostaną przesunięte z innego miejsca. Już dziś w cenie detalicznej benzyny 95 podatek VAT stanowi 18,7 proc., opłata akcyzowa 23,4 proc., opłata paliwowa 2,6 proc., a opłata emisyjna 1,2 proc.
Dla oleju napędowego podatek VAT i akcyza wynoszą po 18,7 proc., opłata paliwowa 6 proc., a opłata emisyjna 1,3 proc. Łącznie w przypadku benzyny podatki i opłaty na rzecz państwa stanowią 45,9 proc. ceny detalicznej, a w przypadku oleju napędowego 44,7 proc.