Używane opony zimowe – wszystko, co musisz wiedzieć
Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim konieczność wymiany opon na zimowe. Niektórzy decydują się na zakup nowych opon zimowych, jednak większość z nas będzie korzystać z ogumienia, które już posiada lub zdecyduje się na zakup tzw. używek.
09.10.2023 16:33
Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego należy dokładnie sprawdzić stan naszych opon – to w końcu od niego zależy, czy opony nadają się do jazdy w trudnych warunkach i czy będą służyć nam przez całą zimę. Oto, co musisz wiedzieć!
Jak sprawdzić rok produkcji opony?
Wiek opon to bardzo ważna informacja, dlatego warto ją sprawdzić, gdy nie mamy pewności co do rocznika. Na szczęście jest to bardzo proste - każda opona posiada taką informację zapisaną na bocznej części w formie 4 cyfr. Format jest następujący:
- Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień danego roku
- Dwie ostatnie cyfry oznaczają rok
Przykład: "0817" oznacza ósmy tydzień 2017 roku.
Warto wiedzieć, że nowe opony wcale nie muszą być "nowe", tzn. nie muszą być wyprodukowane w roku, w którym je kupujemy. Według przepisów nowa opona to taka, której data produkcji była nie dalej niż 3 lata przed zakupem. Oczywiście nie dotyczy to opon używanych sprzedawanych przez osobę prywatną.
Ile lat mogą mieć opony?
Znając rocznik opony zimowej możemy już w dużym stopniu stwierdzić, czy są bezpieczne do jazdy. Żywotność opon jest oczywiście zależna od jej stopnia zużycia, na co z kolei wpływa dużo różnych czynników - od jakości materiału z jakiego została wykonana, po styl jazdy i ogólny przebieg. Niemniej, eksperci zalecają konieczną wymianę opon zimowych na nowe egzemplarze, gdy ich wiek przekroczył 10 lat.
Dlaczego akurat 10 lat? Wynika to z naturalnego starzenia się gumy, która po tym czasie traci swoje właściwości trakcyjne, a więc ma dużo gorszą przyczepność i stabilność i nie zapewnia bezpiecznej jazdy.
Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?
Ciśnienie w oponach wpływa zarówno na komfort jazdy, jak i na bezpieczeństwo. Powinno być sprawdzane regularnie, przynajmniej parę razy w roku, a już koniecznym jest sprawdzenie ciśnienia w świeżo wymienionych oponach zimowych.
Jeśli podczas jazdy odczuwasz gorszą przyczepność, słabsze hamowanie lub masz wrażenie "zbyt miękkiej jazdy" to znak, że warto sprawdzić ciśnienie w oponach. Posłuży do tego ciśnieniomierz, który podłączamy po kolei do wentyla każdego koła. Nie ma jednej, uniwersalnej wartości ciśnienia dla wszystkich samochodów.
Na odpowiednią wartość ciśnienia opon zimowych wpływa ich rozmiar, rodzaj, a nawet model pojazdu. Najlepiej wyszukać wartości zalecane przez producentów danej opony lub marki samochodu. Również oś pojazdu wpływa na odpowiednie ciśnienie - zazwyczaj w przednich kołach ciśnienie może być niższe, niż w tylnych, choć to też zależy od rodzaju napędu w aucie.
Ważne, by w danej osi wartości ciśnienia były jednakowe zarówno dla prawego i lewego koła. Ciśnieniomierz dostępny jest na większości stacji benzynowych, gdzie najszybciej (i zupełnie bezpłatnie) można sprawdzić i wyregulować ciśnienie w oponach.
Co zrobić ze starymi oponami?
Decydując się na zmianę zimówek na nowe, pojawia się kolejna ważna kwestia – co zrobić ze starymi oponami? Z pewnością nie mogą one posłużyć jako opał na zimę, ale zwykły kontener na odpady mieszane również nie jest dla nich odpowiednim miejscem.
Niestety guma używana do produkcji opon posiada w sobie wiele substancji, które nie są przyjazne dla środowiska, a czas ich rozkładu to nawet 100 lat. Z tego powodu znaczny procent wszystkich opon powinien zostać poddany recyklingowi.
Zużyte opony najlepiej oddać w jedno z poniższych miejsc:
- Do utylizacji w zakładzie wulkanizacyjnym lub samochodowym
- Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) - takie punkty funkcjonują w każdej gminie i są bezpłatne, jednak mogą być objęte limitami
Ewentualnie można też poddać opony "domowemu" recyklingowi i wykorzystać jako ozdoba lub huśtawka dla dzieci w ogrodzie.
Podsumowanie
Wymiana opon zimowych to kwestia niezwykle prozaiczna, jednak jak się może okazać, nie zawsze oczywista. Jedno jest pewne - odpowiednie opony zimowe to wyznacznik bezpieczeństwa w sezonie jesienno-zimowym i choć polskie przepisy nie nakazują ich wymiany, to każdy kierowca wie, że należy to zrobić.