Poradniki i mechanikaUszczelniacze do chłodnic - jak i czy w ogóle działają?

Uszczelniacze do chłodnic - jak i czy w ogóle działają?

Uszczelniacze do chłodnic to niedrogie preparaty, które można stosować do prowizorycznej naprawy nieszczelności w układzie chłodzenia, których rozmiar nie przekracza 1,5 milimetra średnicy.

Wystarczy dolać i nieszczelność naprawiona?
Wystarczy dolać i nieszczelność naprawiona?
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / What Photo
Maciej Gis

02.01.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:50

Doraźnym lekarstwem na ubytki nie większe niż 1,5 milimetra średnicy, może być uszczelniacz do chłodnic. Jest to jednak środek doraźny i prowizoryczny sposób naprawy awarii, który ma umożliwić kontynuowanie jazdy do domu czy serwisu. Stosowanie uszczelniacza może jednak ograniczać drożność chłodnicy, kanałów wodnych i nagrzewnicy.

Uszczelniacze do chłodnic to preparaty, które dostępne są w formie płynnej – wykorzystują polimerowe cząstki, które reagują z powietrzem i spalinami, bądź sypkiej (proszek) – bazujące na cząsteczkach aluminium. Pozwalają uszczelnić niewielkie wycieki przede wszystkim w metalowych elementach układu chłodzenia: w chłodnicy, w bloku silnika, w głowicy cylindrów, z wyłączeniem gumowych węży.

Kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych i można je kupić nawet na stacjach benzynowych. Producenci przekonują, że środki można stosować we wszystkich typach chłodnic i przede wszystkim zapobiegawczo w starszych autach, w których zachodzi podejrzenie, że układ jest nieszczelny.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)