Poradniki i mechanikaUpoważnienie do rejestracji pojazdu. Jak napisać i co trzeba z nim zrobić?

Upoważnienie do rejestracji pojazdu. Jak napisać i co trzeba z nim zrobić?

Dokumenty
Dokumenty
Źródło zdjęć: © autokult | Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
30.11.2022 10:23, aktualizacja: 01.12.2022 09:55

Rejestracja pojazdu wiąże się z wizytą w urzędzie. O ile jedna osoba jeszcze jest w stanie sobie zorganizować na to czas, to kiedy mamy już współwłaściciela, może to być trudniejsze. Dlatego przy rejestracji jest opcja pełnomocnictwa dla innej osoby. Niestety w pewnych przypadkach będzie to trochę kosztować.

Przy rejestracji, wyrejestrowaniu lub przerejestrowaniu samochodu powinni być wszyscy jego właściciele. Jest jednak opcja przyjścia jednej osoby, nawet niebędącej właścicielem pojazdu, i załatwienia formalności, ale musi mieć ona stosowne upoważnienie. Tu mowa o pełnomocnictwie, które upoważnia osobę do przeprowadzenia czynności administracyjnych.

Może to być jeden ze współwłaścicieli, ale także zupełnie obca osoba. Co ciekawe, już od czasu pandemii rozkwitły nieduże firmy, które za niewielką opłatą rejestrują auta innych osób. Takie firmy też potrzebują upoważnienia.

Jak napisać upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Wbrew pozorom nie musi to być skomplikowany dokument. Wystarczy napisać, że w konkretnym dniu (data) i miejscowości (nazwa), osoba X (dane tej osoby) upoważnia osobę Y (dane tej osoby) do dokonania czynności Z związanych z pojazdem Q (dane pojazdu niezbędne do wykonania czynności). Warto podkreślić, że jednym upoważnieniem można załatwić kilka spraw, np. nie tylko przeprowadzić proces rejestracji, ale także odebrać dowód rejestracyjny i tablice. Tylko trzeba pamiętać, że każda z czynności urzędowych musi zostać wymieniona w upoważnieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opłata za pełnomocnictwo

Upoważnienie do zarejestrowania lub wyrejestrowania pojazdu jest zwolnione z opłat wtedy, kiedy udzielamy go najbliższym członkom rodziny, czyli np. współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom, rodzeństwu. Płacimy dopiero wtedy, kiedy jest to obca osoba lub dalsza rodzina.

Opłata wynosi 17 zł i należy ją uiścić w kasie w wydziale komunikacji lub przelewem na rachunek bankowy urzędu. Aby pełnomocnictwo było ważne, należy dołączyć do niego potwierdzenie zapłaty.

Z jakimi dokumentami osoba upoważniona musi iść do urzędu?

Aby dokonać czynności administracyjnej w imieniu innej osoby, osoba upoważniona poza samym upoważnieniem musi mieć wszystkie dokumenty niezbędne do wykonania tej czynności. Tu niezwykle ważna informacja – dokumenty te muszą być podpisane przez osobę, w imieniu której załatwia się sprawę. Jeśli np. współwłaściciel pojazdu idzie go przerejestrować i ma upoważnienie od drugiego współwłaściciela, to wniosek o rejestrację musi być podpisany przez ich obu.

Komplet dokumentów do przerejestrowania pojazdu to:

  • upoważnienie do rejestracji pojazdu, z potwierdzeniem opłaty, jeśli jest konieczna;
  • dowód osobisty osoby upoważnionej;
  • wniosek o rejestrację pojazdu;
  • dowód zakupu pojazdu;
  • karta pojazdu, jeśli została wydana;
  • tablice rejestracyjne;
  • dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym lub potwierdzeniem;
  • dowód wykupienia polisy OC;
  • dowód uiszczenia niezbędnych opłat administracyjnych.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)