Szkoły jazdy będą mogły doszkalać "zapominalskich" kierowców. Ministerstwo zauważyło lukę w przepisach

Osoby, które chcą odświeżyć swoje umiejętności za kółkiem, nie mogą, zgodnie z prawem, skorzystać z usług szkół jazdy i jeździć z "elką" na dachu. Ministerstwo bierze się za uzupełnienie tej luki. Zapotrzebowanie na takie jazdy jest bowiem spore.

Jazda z "elką" na dachu? Tylko, jeśli nie zdałeś egzaminu!
Jazda z "elką" na dachu? Tylko, jeśli nie zdałeś egzaminu!
Źródło zdjęć: © MICHAL FLUDRA/NURPHOTO VIA GETTY IMAGES
Mateusz Lubczański

05.10.2020 | aktual.: 16.03.2023 16:08

- Codziennie - odpowiada jeden z właścicieli warszawskich szkół jazdy na pytanie, jak często zgłaszają się do niego osoby chcące przypomnieć sobie przepisy czy po prostu polepszyć swoje umiejętności na ulicy.

W teorii szkoła jazdy i odpowiednio oznaczony samochód jest tutaj idealny. W praktyce za to odpowiadają firmy, które zarejestrowane są jako Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy, mające plac i specjalizujące się w trenowaniu jazdy defensywnej czy eco-drivingu. W świetle prawa OSK nie może szkolić nikogo, kto ma uprawnienia do kierowania pojazdem. Przepisy są więc oderwane od rzeczywistości, a kierowcy - od prawdziwego ruchu ulicznego.

Podstawa prawna

Art. 112.

  1. Szkolenie praktyczne osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdemsilnikowym jest prowadzone w:
  1. ośrodku doskonalenia techniki jazdy stopnia podstawowego – w zakresie:
  1. doskonalenia techniki jazdy kierowców posiadających prawo jazdy kategorii, A1, A2, A, B1, B lub B+E,
  2. prowadzenia praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym;
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
  • Są osoby, które powinny jeździć z "elką" na dachu, bo po prostu nic nie potrafią - dowiaduję się od mojego rozmówcy. Szkoły jazdy oferują kursy doszkalające, ale różnią się one formą i programem. Działanie w szarej strefie ma się jednak skończyć. Ministerstwo Infrastruktury ma już projekt przepisów, które "unormalni" sytuację pojazdów szkoleniowych. Resort proponuje, by nieaktywni kierowcy, jak i ci, którzy starają się o odzyskanie swoich uprawnień, mogli po prostu zgłosić się do ośrodka szkolenia kierowców i jeździć tak, jak zwykli kandydaci.

Sprawa jest tym bardziej paląca, że na drogach mamy coraz więcej kierowców-seniorów i żadnego programu, który mógłby zaznajomić ich ze zmieniającymi się przepisami. Niemcy i Holandia proponują darmowe kursy doszkalające, obejmujące m.in kompleksowe oceny stylu jazdy.

Kiedy się to zmieni?

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że projekt zmian został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, oczekuje na wpis. Innymi słowy jest to dopiero propozycja, która trafi do konsultacji publicznych i analiz, a dopiero później zostanie skierowana pod obrady i głosowanie Sejmu. Choć to niewielka zmiana, trzeba na nią poczekać.

Co ciekawe, sprawą zainteresowano się już w 2017 roku. Wówczas, w odpowiedzi na interpelację, resort zdecydował się przyjrzeć sprawie poprzez zespół doradczy. Jego ustalenia miały być pomocne przy podejmowaniu decyzji o ewentualnych zmianach. Jak widać, w końcu się to udało.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)