#Suzuki Jimny

Suzuki Jimny

Suzuki Jimny to linia małych samochodów terenowych oraz SUV-ów produkowanych przez japoński koncern Suzuki od kwietna 1970 roku.

  • Suzuki Jimny to auto terenowe istniejące na rynku samochodowym już od 1969 roku. W 1998 roku do sprzedaży weszła trzecia generacja auta, której produkcja potrwa do końca 2017 roku (oczywiście w międzyczasie pojawiły się modernizacje modelu). Wraz z rokiem 2018 światło dzienne ma ujrzeć Suzuki Jimny IV
  • W skład oferty modelu Suzuki Jimny wchodziły małe off-roadowe samochody z napędem na cztery koła oraz mini SUV-y japońskiej produkcji
  • Warto wiedzieć, iż III generacja modelu Jimny, panująca od 1998 roku, to  jedno z najdłużej produkowanych seryjnie aut osobowych w historii motoryzacji
  • Na zdjęciu Suzuki Jimny III. Trzecia generacja Jimny przeszła dwie modernizacje - pierwszą w 2004 roku (zmiany dotyczyły wyglądu nadwozia oraz gruntownie zmodernizowano wnętrze) i drugą w 2012 roku (pojawił się nowy przedni zderzak, nowe wloty na powietrze oraz nowa maska)
  • W 1999 roku, rok po oficjalnym debiucie Jimny III, japoński model wystąpił w wersji ze składanym brezentowym dachem, co uczyniło podróżowanie tym autem o wiele bardziej emocjonującym
  • Trzydrzwiowy Jimny III w wersji soft top z nałożonym brezentowym dachem.  Auto posiadało stały napęd na tylną oś, oraz dołączany napęd 4x4 (wystarczy nacisnąć jeden przycisk na konsoli i załączają się dwie osie)
  • Suzuki Jimny 4SPORT to jeszcze bardziej uterenowiona wersja modelu Jimny.Jimny 4SPORT charakteryzował się zmienionym pasem przednim, rozbudowanym zderzakiem z przodu, dodatkowymi osłonami nad kołami, pod nadwoziem oraz z przodu oraz nieco wyższym zawieszeniem. Model ten krył pod maską benzyniaka R4 1.3 z 4 cylindrami, generującego moc 85 KM
  • Panel centralny w Suzuki Jimny III 4SPORT
[1/8] Suzuki Jimny to auto terenowe istniejące na rynku samochodowym już od 1969 roku. W 1998 roku do sprzedaży weszła trzecia generacja auta, której produkcja potrwa do końca 2017 roku (oczywiście w międzyczasie pojawiły się modernizacje modelu). Wraz z rokiem 2018 światło dzienne ma ujrzeć Suzuki Jimny IVŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](http://en.wheelsage.org/suzuki/jimny/83323/pictures/gs8kjv/) użytkownika Aleksey

Suzuki Jimny – ogólne informacje

Suzuki wprowadził na rynek samochody z napędem na cztery koła w 1968 roku po zakupie japońskiego producenta Hope Motor Company, który wyprodukował 15 małych pojazdów terenowych HopeStar On360. Było to małe auto dwuosobowe bez drzwi z napędem na cztery koła, który pozwalał mu poruszać się drogami off-road. Maksymalna prędkość wynosiła 70 km/h. Większość części (tylna oś czy koła) pochodziła z koncernu Mitsubishi który postanowił wycofać się z produkcji w 1968 roku.

Pierwsze auto marki Suzuki, Light Jeep 10, pojawiło się w 1970 roku. Początkowo samochody zostały wprowadzone tylko na rynek australijski, ale duże zainteresowanie modelami przyspieszyło eksport do innych krajów.

Suzuki Jimny – generacje

Pierwsza generacja Suzuki Jimny była produkowana w latach 1970-1980. Koncern Suzuki wymienił silnik Mitsubishi na nowy chłodzony powietrzem silnik o mocy 35 koni mechanicznych. Ostatnia wersja pierwszej generacji, LJ80, pojawiła się w 1977 roku.

Druga generacja Suzuki Jimny była produkowana w latach 1981-1998. Pierwsza wersja, Suzuki SJ30 miała większy silnik od poprzedników. Na potrzeby eksportu wydłużono samochód, który był sprzedawany pod różnymi nazwami: Suzuki SJ410/413, Suzuki Samurai, Suzuki Sierra, Suzuki Potohar (Pakistan), Suzuki Caribian (Tajlandia), Suzuki Katana (Indonezja), Chevrolet Samurai, Holden Drover (Australia), Maruti Gypsy (Indie). Suzuki Jimny 2 generacji miał troje drzwi. Jego największym konkurentem była Łada Niva.

Trzecia generacja Suzuki Jimny została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Tokio w 1997 roku. Generacja jest dostępna w czterech wersjach wyposażenia (Club, Comfort, Elegance, Jeans). Auto może mieć 5-biegową manualną lub 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.

Suzuki Jimny – wymiary

Suzuki Jimny 2 generacji w zależności od modelu ma od 1670 do 1840 mm wysokości, od 3195 do 4010 mm długości oraz od 1395 do 1535 mm szerokości.

Suzuki Jimny 3 generacji w zależności od modelu ma od 3295 do 3695 mm wysokości, od 1395 do 1600 mm szerokości oraz od 1655 do 1715 mm wysokości.

Suzuki Jimny – jednostki napędowe

Maksymalna moc silnika Suzuki Jimny wynosi od 65 do 86 koni mechanicznych. Z tego względu maksymalna prędkość wynosi od 140 do 145 km/h.

Suzuki Jimny może mieć silnik benzynowy lub silnik diesla.

Spalanie Suzuki Jimny waha się od 6,1 l do 9,1 na 100 km.

Suzuki Jimny – opinie

Suzuki Jimny jest małym autem, dlatego częściej jest kupowany przez singli lub jako drugi samochód, którym można sprawnie poruszać się po mieście. Do największych atutów auta można zaliczyć promień skrętu, zawracanie oraz łatwość manewru. Suzuki Jimny sprawdza się w miesiącach zimowych, kiedy na nieodśnieżonych drogach pojawia się lód.