Poradniki i mechanikaRóżnica między M+S i 3PMSF jest ogromna. Co oznaczają te symbole?

Różnica między M+S i 3PMSF jest ogromna. Co oznaczają te symbole?

Opony zimowe i całoroczne często są znakowane symbolem alpejskim oraz symbolem M+S. Są to teoretycznie symbole oznaczające to samo, ale w praktyce pełnią zupełnie inną funkcję i są różnymi informacjami dla kierowców. Już wyjaśniam o co chodzi.

Znaczek M+S i 3PMSF (symbol alpejski) występują często w parze na oponach całorocznych i zimowych
Znaczek M+S i 3PMSF (symbol alpejski) występują często w parze na oponach całorocznych i zimowych
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

06.11.2021 | aktual.: 14.03.2023 14:30

Dawniej opony były znakowane symbolem M+S, co oznacza przeznaczenie na błoto i śnieg (mud+snow). Jest to deklaracja producenta, że konstrukcja opony i bieżnika jest odpowiednio przygotowana, by radzić sobie w trudnych warunkach.

O ile jakieś 30-40 lat temu takie oznakowanie miało jeszcze rację bytu, kiedy opony praktycznie nie dzieliły się na sezonowe, o tyle dziś kompletnie nic nie mówi o oponie, a można nawet odnieść wrażenie, że pojawia się praktycznie wszędzie – na niemal każdej oponie SUV-a i auta dostawczego, na wielu oponach letnich i prawie wszystkich całorocznych i zimowych. Można więc przyjąć, że oznaczenie M+S pełni funkcję… reklamową.

Oznaczenie M+S na letniej oponie o charakterze sportowym
Oznaczenie M+S na letniej oponie o charakterze sportowym© fot. Marcin Łobodziński

Czymś zupełnie innym jest symbol 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake), czyli tzw. symbol alpejski, wprowadzony obowiązkowo w 2012 r. w Unii Europejskiej dla opon zimowych, a konkretnie dla opon, które można uznać za zimowe. Pojawia się on bowiem także na tzw. oponach całorocznych, a nawet letnich, pod warunkiem, że opony takie przejdą test zimowy (wg regulaminu 117 EKG ONZ).

Na specjalnie przygotowanym torze pokrytym 5-centymetrową warstwą śniegu opona w minimum 6 próbach (przy maksymalnie 10 próbach) musi okazać się lepsza od opony wzorcowej. Po pozytywnym przejściu testu opona dostaje certyfikat będący potwierdzeniem, że jest to "opona śniegowa do jazdy po śniegu w trudnych warunkach".

Płatek śniegu w kółku to oznaczenie wewnętrzne producenta, ale ten poniżej, na tle gór już jest symbolem homologacji zimowej.
Płatek śniegu w kółku to oznaczenie wewnętrzne producenta, ale ten poniżej, na tle gór już jest symbolem homologacji zimowej.© fot. Marcin Łobodziński

Różnica w praktyce

Różnica pomiędzy oznaczeniem M+S a 3PMSF jest ogromna w praktyce. Nie tylko dlatego, że opony M+S często kompletnie nie nadają się na warunki zimowe.

Przede wszystkim ma to znaczenie, kiedy jedziecie do kraju, gdzie przepisy wymagają stosowania opon zimowych. Zgodnie z prawem możecie używać wyłącznie takich z oznaczeniem 3PMSF. Oznaczenie M+S nic nie znaczy, więc możecie otrzymać mandat.

Jest to istotna informacja dla użytkowników aut dostawczych oraz SUV-ów i terenówek, którym wydaje się, że mają opony uniwersalne. Znaczek M+S dodatkowo wprowadza ich w błąd. Nawet opony terenowe typu AT bez znaku 3PMSF nie są oponami przeznaczonymi do jazdy po śniegu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)