Poradniki i mechanikaZimowe opony w Europie. Gdzie są obowiązkowe i jakie są mandaty?

Zimowe opony w Europie. Gdzie są obowiązkowe i jakie są mandaty?

W Europie za brak zimowych opon można słono zapłacić. Szczególnie jeśli spowodujemy kolizję
W Europie za brak zimowych opon można słono zapłacić. Szczególnie jeśli spowodujemy kolizję
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Policja
Tomasz Budzik

24.11.2017 12:44, aktual.: 30.03.2023 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polskie przepisy pozostawiają kierowcom wybór ogumienia, którego chcą używać zimą. W wielu europejskich krajach jest jednak inaczej, a za niedostosowanie się do wymogów prawa nakładane są mandaty lub grzywny. Ile zapłaci nieświadomy kierowca?

Tylko niektóre europejskie kraje zdecydowały się na wprowadzenie obowiązku korzystania z ogumienia zimowego. Jeśli jednak chcemy wybrać się samochodem na zachód lub południe nie mamy wyjścia - musimy założyć opony zimowe, bo wymaga ich prawo Niemiec, Czech oraz Słowacji. W jakich terminach istnieje ten obowiązek i jakie są kary dla lekceważących ten wymóg?

Austria

W przypadku samochodów osobowych opon zimowych lub całorocznych, albo łańcuchów, wymaga się na ośnieżonych i pokrytych lodem drogach od 1 listopad do 15 kwietnia. W przypadku pojazdów o masie przekraczającej 3,5 t muszą być one zamontowane przynajmniej na osi napędowej. Co ważne, bieżnik "zimówek" musi mieć przynajmniej 4 mm wysokości.

Niedostosowanie się do wymogów prawa może zostać ukarane mandatem w wysokości 35 euro. Jeśli zaś autem bez zimowego ogumienia spowodujemy zagrożenie dla innych uczestników ruchu, grzywna może wynieść aż 5000 euro.

Bułgaria

Zimowe opony są obowiązkowe od 15 listopada do 1 marca. Zamiast nich można używać opon całorocznych. Prawo dopuszcza również używanie letniego ogumienia, ale bieżnik musi mieć przynajmniej 4 mm. Złamanie przepisów karane jest mandatem w wysokości 50 lew, czyli niespełna 110 zł.

Chorwacja

Obowiązek jazdy na zimowych oponach występuje od 15 listopada do 15 kwietnia. Zamiast nich można też korzystać z letniego ogumienia, o ile jego bieżnik nie jest niższy niż 4 mm. Dodatkowo należy wówczas wozić ze sobą łańcuchy. Mandat za niedostosowanie się do przepisów wynosi 700 kun, czyli 390 zł.

Czechy

U naszych południowych sąsiadów zimowe ogumienie (wystarczą opony z oznaczeniem M+S) jest obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Nakaz ten nie występuje jednak na drogach, które nie są pokryte śniegiem lub lodem. Głębokość bieżnika musi wynosić przynajmniej 4 mm. Kara za brak zimowych opon wynosi 2000 koron, czyli 330 zł.

Estonia

Zimowe opony są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca. Zamiast nich można stosować opony całoroczne. Głębokość bieżnika powinna wynosić przynajmniej 3 mm.

Finlandia

Zimowe opony są obowiązkowe od 1 grudnia do końca lutego. Głębokość bieżnika powinna wynosić przynajmniej 3 mm.

Francja

We Francji nie ma ogólnokrajowego nakazu wymiany opon, są one jednak zalecane. Wymóg jazdy na zimówkach obowiązuje na drogach opatrzonych odpowiednimi znakami. W takim przypadku minimalna wysokość bieżnika wynosi 3,5 mm. Na niektórych drogach obowiązkowe jest również używanie łańcuchów śniegowych. Kara za niedostosowanie się do znaków wynosi 135 euro.

Luksemburg

Zimowe lub całoroczne ogumienie jest obowiązkowe, gdy na drodze leży śnieg lub jest warstwa lodu. Mandat za brak odpowiedniego ogumienia wynosi 49 euro, a jeśli z tego powodu stworzy się utrudnienie, trzeba będzie zapłacić 74 euro.

Łotwa

Obowiązek używania zimowych opon istnieje od 1 grudnia do 1 marca, a ogumienie musi mieć bieżnik o minimalnej głębokości 3 mm.

Niemcy

Zimowe lub całoroczne opony są obowiązkowe, kiedy na drogach występują zimowe warunki. Co ciekawe, w przypadku złamania przepisów policja nałoży karę nie tylko na kierowcę samochodu, ale też na jego właściciela. Mandat wynosi od 60 do 120 euro.

Norwegia

Norweskie przepisy nie wymagają stosowania w samochodach osobowych zimowych opon, ale kierowca ma zapewnić sobie właściwą przyczepność. Można jeździć na letnim ogumieniu, ale dodatkowo trzeba wozić ze sobą łańcuchy.

Podczas sezonu zimowego głębokość bieżnika opon (niezależnie od tego czy są one letnie, czy zimowe) musi być większa niż 3 mm. W Norwegii od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po Świętach Wielkanocnych można używać zimą opon z kolcami, ale muszą być one założone na obydwu osiach.

Rumunia

W Rumunii obowiązek posiadania zimowych opon występuje tylko na zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm.

Serbia

Ogumienie zimowe obowiązkowe od 1 listopada do 1 kwietnia. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 4 mm.

Słowacja

Samochody osobowe muszą być wyposażone w opony zimowe jeśli na drodze leży śnieg lód, albo też pokryte są szronem.

Słowenia

Obowiązek używania zimowych lub całorocznych opon występuje w Słowenii od 15 listopada do 15 marca. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm. Zamiast opon zimowych można stosować łańcuchy na letnie opony, ale i one muszą mieć bieżnik o głębokości przynajmniej 3 mm. Naruszenie przepisów może spotkać się z karą wynoszącą 120 euro.

Szwajcaria

W tym kraju nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych, jednak kierowca, który podróżując na letnich gumach po ośnieżonej drodze spowoduje korek, otrzyma grzywnę. Z karą, a być może nawet częściową odpowiedzialnością finansową za szkody, musi również liczyć się ten, kto spowoduje wypadek, używając opon nieadekwatnych do warunków drogowych.

Szwecja

Od 1 grudnia do 31 marca samochody muszą być wyposażone w opony zimowe, a minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm.

Włochy

We Włoszech nie ma jednolitych przepisów dla całego kraju. Nic w tym dziwnego, bo na południu tego kraju kierowcy nie mają wielu powodów do używania zimówek. Istnieją jednak przepisy regionalne. Zimowe ogumienie od 15 października do 15 kwietnia jest obowiązkowe w Dolinie Aosty. Tu alternatywnie można używać łańcuchów założonych na letnie ogumienie.

W Południowym Tyrolu - w Bolzano i na autostradzie A22 od przełęczy Brenner do Affi – zimowe ogumienie wymagane jest od 15 listopada do 15 kwietnia. Kierowca musi więc sprawdzać lokalne wymogi. Za naruszenie obowiązku korzystania z opon zimowych może zostać nałożona grzywna w wysokości od 84 do 338 euro.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)