Używany Rover 75 - typowe awarie i problemy
Pomimo, że przez kilka lat brytyjska marka Rover współpracowała z Hondą, a następnie została wykupiona przez koncern BMW jej auta nigdy nie cieszyły się dobrą opinią. Miały jednak w sobie coś co przyciągnęło pewną grupę kierowców, a mianowicie ekscentryczny design. Choć złośliwi mówili, że Rovera 75 kupują tylko ci, których nie stać na Jaguara.
09.12.2011 | aktual.: 20.10.2022 21:32
- R4 1,8 (120KM)
- R4 1,8T (150KM)
- V6 2,0 (150KM)
- V6 2,5 (177KM)
- V8 4,6 (260 KM)
Diesle:
- R4 2,0 CDT (116KM)
- R4 2,0 CDTi (130KM)
W przypadku Rovera 75 najmniej problemów sprawia jednostka wysokoprężna pochodząca od BMW, a nie jakby się mogło wydawać sugerując się nazwą od Opla. Awaryjne są jedynie wtryskiwacze systemu Common Rail i przepływomierz. Z motorów benzynowych najlepszym wyborem wydaje się być jednostka 1,8 T zapewniająca doskonały kompromis pomiędzy ekonomiką, a dobrymi osiągami.
Niestety cierpi ona na awarie układu chłodniczego co skutkuje przepalaniem się uszczelki pod głowica, ten sam problem dotyczy motoru 1,8 bez turbodoładowania. Silniki V6 i pochodzące z Forda Mustanga IV generacji V8 zdają się być trwalsze niż jednostki R4, mają jednak inny istotny mankament - wysokie zużycie paliwa. Przed zakupem Rovera 75 warto też sprawdzić u mechanika stan koła pasowego wału korbowego, które w wielu egzemplarzach będzie już wymagało wymiany.[photo position="inside"]137787[/photo]
Dane techniczne
Napęd przekazywany jest na koła osi przedniej, z wyjątkiem topowej wersji V8, gdzie był on przekazywany na oś tylną. Jeżeli chodzi o przekładnie to mamy do wyboru albo 5-biegowy automat albo 5-stopniową skrzynię manualną. W przednim zawieszeniu znajdziemy kolumny resorujące, a z tyłu zastosowano wielowahaczowe zawieszenie produkcji BMW Z-Axle.
Samochód był oferowany w dwóch wersjach nadwozia jako sedan i kombi. Instytut EuroNCAP ocenił bezpieczeństwo Rovera 75 na 4 gwiazdki. Warto też wspomnieć o tym, że w latach 2001- 2005 produkowano jego bliźniaczy model pod marką MG, który był oznaczony jako ZT.
Awaryjność
Brytyjskie auta nigdy nie słynęły z bezawaryjności i Rover 75 również nie należy do konstrukcji przesadnie trwałych, a co gorsza ceny części zamiennych nie są do niego najtańsze. Na szczęście nie jest też tak bardzo awaryjny jak sugerują stereotypy. Najsłabszym punktem tego modelu jest układ hydrauliczny sprzęgła, gdzie dochodzi do uszkodzenia pompy i wysprzęglika.
O ile wymiana tego pierwszego elementu nie zrujnuje nam portfela, o tyle ten drugi jest naprawdę drogi – na szczęście do Rovera 75 pasuje też jego tańsza odmiana z Land Rovera Freelandera pierwszej generacji przeznaczona dla wersji silnikowej TD4. Można też pokusić się o zamontowanie pompy sprzęgła z BMW Serii 5 E39, ale wymaga to drobnych przeróbek.
Nietrwałe jest też samo sprzęgło. Zawodne bywają także przeguby Cardana. W niektórych autach uszkodzeniu ulegają kolektor ssący oraz intercooler. Powszechnie występującymi niedomaganiami są także zatarcie silniczka wentylatora chłodnicy i awaria termostatu. Kolejnym słabym punktem Rovera 75 są kapryśne siłowniki centralnego zamka.
Trzeba też regularnie sprawdzać drożność kanalików odpływowych, bo w wyniku ich notorycznego zapychania się może dojść do zalania niektórych podzespołów elektroniki. Przed zakupem Rovera 75 sprawdźmy również stan sprężyn zawieszenia, bo te są bardzo podatne na pękanie. W egzemplarzach z większymi przebiegami wymiany mogą wymagać wahacze oraz inne elementy metalowo-gumowe.
Naszym zdaniem
Rover 75 to ekscentryczny samochód dla indywidualistów, jego bezawaryjność będzie w dużej mierze zależała od wersji, którą wybierzemy, a także od naszego szczęścia. Jego główne atuty to charakterystyczny design, przystępna cena zakupu i zachwalany przez jego użytkowników dźwięk wydechu zwłaszcza wersji z motorami V6 i V8. Rover 75 zapewnia też wysoki komfort podróżowania. Nie możemy liczyć tu natomiast na przyzwoitą pojemność bagażnika, która wynosi tylko 430 l.
Niestety większość dostępnych na rynku aut ma za sobą wypadki, a te, których blacharka wydaje się być w porządku będą wymagały generalnego remontu innych podzespołów. Ceny najtańszych egzemplarzy Rovera 75 zaczynają się od około 13 000 zł, najdroższe kosztują z kolei nieco ponad 27 000 zł.