Wielka akcja policji bez sukcesu. Nie było wizji zero

Wielka akcja policji bez sukcesu. Nie było wizji zero

21 września na drogach zatrzymano 163 osoby prowadzące pod wpływem alkoholu
21 września na drogach zatrzymano 163 osoby prowadzące pod wpływem alkoholu
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
22.09.2021 13:15, aktualizacja: 14.03.2023 15:03

We wtorek 21 września 2021 r. polska policja drogowa prowadziła wielką ogólnopolską akcję. Niestety, wysiłek mundurowych nie przełożył się na rezultat w postaci zera ofiar śmiertelnych na drogach. Efekty może przyjdą później.

"Road Safety Days" to coroczny, organizowany przez europejskie drogówki, tydzień poświęcony kwestii bezpieczeństwa drogowego. Przyświecającym mu celem jest zbliżenie się do wizji zero, czyli sytuacji, gdy w wypadkach drogowych w Europie nie będzie ofiar śmiertelnych. Polski finał tego wyjątkowego tygodnia przypadł na wtorek 21 września. Wzmożone kontrole na drogach i cały sprzęt użyty przeciw kierowcom łamiącym przepisy nie przyniósł niestety spodziewanego rezultatu.

Jak informuje Komenda Główna Policji, 21 września miało miejsce 69 wypadków drogowych. W ich wyniku 79 osób zostało rannych, a 5 poniosło śmierć. W całym 2020 r. w wypadkach zginęło 2491 osób. Średnio daje do 6,8 dziennie. Jak dotąd w 2021 r. wciąż były tylko 4 dni, kiedy na drogach nikt nie zginął.

"Road Safety Days" to nie tylko mierzenie prędkości, ale też tłumaczenie przepisów i rozmowy z uczestnikami ruchu. Tych działań nie można bagatelizować
"Road Safety Days" to nie tylko mierzenie prędkości, ale też tłumaczenie przepisów i rozmowy z uczestnikami ruchu. Tych działań nie można bagatelizować© Policja

Od wizji zero dzieli Polskę jeszcze bardzo wiele. Średni wiek zarejestrowanego u nas samochodu osobowego to 14,1 roku, naszym drogom daleko do standardu i przepustowości niemieckich, a kierowcom, rowerzystom i pieszym do rozsądku oraz opanowania charakterystycznego dla cieszących się najwyższym bezpieczeństwem na kontynencie Skandynawów.

Pozostaje nadzieja. Że setki spotkań, jakie we wtorek 21 września odbyły się z ekspertami do spraw bezpieczeństwa i policjantami, a także godziny pracy mundurowych odwiedzających przedszkola i szkoły kiedyś przyniosą plon. Oby w przyszłości zdziwienie budziło nie zero w rubryce podsumowującej liczbę śmiertelnych ofiar wypadków w ciągu ostatnich 24 godzin, ale jakakolwiek liczba od niego większa.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)