Poradniki i mechanikaPrzyczyny krzywienia się tarcz hamulcowych

Przyczyny krzywienia się tarcz hamulcowych

Krzywe tarcze hamulcowe objawiają się odczuwalnymi wibracjami samochodu podczas hamowania. Czuć je zwłaszcza na kierownicy. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

Tarcze hamulcowe jest łatwiej pokrzywić, niż może się wydawać
Tarcze hamulcowe jest łatwiej pokrzywić, niż może się wydawać
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki
Marcin Łobodziński

25.07.2016 | aktual.: 30.03.2023 11:32

Najczęściej podawaną przyczyną uszkodzenia tarcz hamulcowych polegającą na ich skrzywieniu (zwichrowaniu) jest ich szok termiczny wywołany przez wodę.

Dzieje się tak podczas jazdy w deszczu i szybkiego przejazdu przez kałużę z rozgrzanymi tarczami, ale także podczas mycia auta na myjni bezdotykowej, zaraz po jeździe, zanim tarcze wystygną. Tarcze mogą ulec również deformacji w wyniku nieustannie wysokiej temperatury wytwarzanej przez zapieczony zacisk hamulcowy. Jednak nie tylko temperatura jest przyczyną takich problemów.

Często banalnym źródłem deformacji tarczy hamulcowych jest nieprawidłowy montaż. Wystarczy, że mechanik nie oczyści dokładnie powierzchni piasty, do której przylega tarcza i ma prawo się ona skrzywić. Innym problemem związanym z samą piastą jest jej kondycja techniczna.

Niekiedy już same piasty mogą mieć tzw. bicie, na przykład w wyniku długotrwałej jazdy z krzywymi tarczami hamulcowymi lub uderzenia kołem w krawężnik. Piastę taką należy wymienić.

Jedną z częstych przyczyn powstawiania bicia na tarczy hamulcowej jest także niska jakość produktu. Rzadziej zdarza się oderwanie części klocka hamulcowego, co powoduje nierównomierne zużycie tarczy, a w dalszej konsekwencji również bicie. To z kolei będzie generowało efekt podobny do skrzywienia tarczy hamulcowej. Bardzo rzadko zdarza się, by na skrzywienie tarczy wpływał luz na łożysku koła, nieco częściej natomiast niewyważenie kół.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)