Przewoźnicy na pomoc Ukraińcom. Darmowe przejazdy oferuje m.in. PKP, Uber czy Free Now
W pomoc Ukraińcom włączają się samorządy, przewoźnicy oraz platformy z przewozem osób. Na darmowe przejazdy uchodźcy mogą liczyć m.in. w PKP, Uberze czy Free Now. Jak potrzebujący mogą skorzystać z pomocy?
02.03.2022 | aktual.: 14.03.2023 13:06
Jak donosi Straż Graniczna, od początku wkroczenia wojsk rosyjskich w Ukrainę do Polski przyjechało ponad 450 tys. uchodźców. W pomoc włączają się zarówno firmy, jak i osoby prywatne, zbierając nie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ale także organizując tymczasowe mieszkania czy transport.
W tej ostatniej kwestii uchodźcy mogą liczyć na darmowe przejazdy i bilety w najróżniejszych środkach transportu. Ułatwi im to przemieszczenie się z punktu recepcyjnego czy dworca, do mieszkań tymczasowych oraz ośrodków pomocowych. W następujących miejscach Ukraińcy mogą liczyć na pomoc.
PKP i koleje regionalne
Polskie Koleje Państwowe ogłosiły, że od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami kategorii IC oraz TLK na terenie Polski. Aby móc za darmo podróżować pociągami, wystarczy mieć przy sobie paszport potwierdzający obywatelstwo ukraińskie.
Darmowe przejazdy oferują także regionalni przewoźnicy. Nieodpłatne korzystanie z pociągów Ukraińcom przysługuje w:
- Kolejach Dolnośląskich (na podstawie dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie)
- Kolejach Małopolskich (na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie)
- Kolejach Mazowieckich (na podstawie dowodu, paszportu lub innego dokumentu)
- Kolejach Śląskich (na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie)
- Kolejach Wielkopolskich (na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie)
- Polregio oraz SKM na terenie województwa pomorskiego (na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego ukraińskie obywatelstwo)
- Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość)
- Warszawskiej Kolei Dojazdowej (na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo Ukrainy)
Darmowa komunikacja miejska oraz międzymiastowa
Samorządy oferują swoją pomoc nie tylko w kwestii organizacji środków higienicznych, żywności czy dachu nad głową, ale także transportu. Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie. Odpowiednią uchwałę szykuje także Łódź oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
W Warszawie przejazdy odbywają się na podstawie dowolnego dokumentu. W Trójmieście potrzebny jest ukraiński paszport ze stemplem wjazdu nie wcześniejszym niż z 24 lutego, karta pobytu uchodźcy lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości.
Z kolei we Wrocławiu korzystający z komunikacji nieodpłatnie muszą posiadać dokument potwierdzający ich wjazd na terytorium Polski po 24 lutego 2022 r. W Krakowie natomiast do darmowych przejazdów uprawnia skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki.
Uber
Uber oferuje pomoc osobom na przejściu granicznym, które chcą dostać się do Lublina czy Rzeszowa. Tutaj można skorzystać z pomocy na dwa sposoby. W pierwszym przypadku, jeśli to my chcemy dotrzeć na granicę i przywieźć potrzebujących do Lublina lub Rzeszowa, możemy przy pomocy kodu POMOCLUBELSKIE lub POMOCPODKARPACKIE za darmo dojechać do jednego z przejść granicznych i wrócić do miasta.
Można też bezpośrednio przekazać kod potrzebującej osobie, która nieodpłatnie przyjedzie do Lublina czy Rzeszowa. Kod upoważnia do dwóch bezpłatnych przejazdów (max. 300 zł każdy) i jest aktywny do 12 marca 2022 r.
Uber oferuje także pomoc w dostarczeniu darów osobom dotkniętym wojną w Ukrainie. Na darmowy przejazd można liczyć w przypadku chęci ich dostarczenia do punktu PCK w miastach, w których platforma prowadzi swoje usługi. Wystarczy użyć kodu jednego z następujących kodów:
- PCKWARSZAWA w Warszawie
- PCKKRAKOW w Krakowie
- PCKGDANSK w Trójmieście
- PCKWROCLAW we Wrocławiu
- PCKPOZNAN w Poznaniu
- PCKKATOWICE w Katowicach
- PCKLODZ w Łodzi
- PCKLUBLIN w Lublinie
- PCKSZCZECIN w Szczecinie
- PCKBYDGOSZCZ w Bydgoszczy
- PCKRZESZOW w Rzeszowie
Kod uprawnia do przejazdu za 30 zł i jest ważny do 6 marca 2022 r. Na stronie można znaleźć szczegółowe informacje, jakie produkty można dostarczyć do wymienionych punktów.
Free Now
Free Now postanowił udostępnić darmowe przejazdy uchodźcom z Ukrainy. Mogą oni liczyć na pomoc w dotarciu z punktu recepcyjnego czy dworca, do mieszkań tymczasowych oraz ośrodków pomocowych m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach (strefie GOP), Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Sopocie, Warszawie oraz Wrocławiu.
Nie powinni oni jednak sami zgłaszać się do platformy. Jak informuje Free Now, do firmy mogą zgłaszać się przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz wolontariusze, którzy pomagają Ukraińcom. W ten sposób otrzymają pakiet darmowych przejazdów, które będą mogli dalej rozdysponować potrzebującym.
Zgłoszenia przyjmowane są na adres ukraina@free-now.com i powinny zawierać następujące informacje:
- Imię i nazwisko
- Miasto działalności
- Miejsce/adres, w którym udzielana jest pomoc
- Nazwa organizacji, z którą współpracuje zgłaszający
- Szacowana liczba przejazdów/osób lub rodzin, które z potrzebują pomocy
- Zdjęcie identyfikatora wolontariusza
Na pomoc, w postaci dofinansowania przejazdu, mogą liczyć także kierowcy pochodzenia ukraińskiego, współpracujący z platformą, którzy chcą dotrzeć na granicę. Według Free Now stanowią oni po Polsce największą grupę narodowości wśród pracowników platformy.