Oszukują policyjny alkomat. Produkty masz w kuchni i łazience

Oszukują policyjny alkomat. Produkty masz w kuchni i łazience

Badanie alkomatem
Badanie alkomatem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
30.11.2023 16:29, aktualizacja: 30.11.2023 19:04

Istnieją pewne substancje, które mogą być spożywane lub używane w celach higienicznych, ale jednocześnie mogą dać niepokojące wyniki na alkomacie. Istnieją również takie, które mimo powszechnych mitów, nie wpływają na wyniki alkomatu. Warto znać te substancje, aby uniknąć niepotrzebnego stresu podczas kontroli drogowej.

Alkomaty używane przez policję są często otoczone wieloma mitami i półprawdami, które mogą wywoływać niepotrzebny stres u kierowców. Istnieją substancje, które po spożyciu lub użyciu mogą wywołać wynik wskazujący na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, mimo że kierowca nie pił alkoholu. Z drugiej strony, istnieją produkty, które nie wpływają na wyniki alkomatu, a policjanci, dobrze zorientowani w tej kwestii, nie dają się oszukać nietrzeźwym kierowcom.

Ważne jest, aby zrozumieć, że badanie przesiewowe alkomatem bez ustnika to coś innego niż badanie tradycyjnym alkomatem z ustnikiem. Pierwsze urządzenie służy do wstępnej weryfikacji sytuacji. Jeśli wykryje obecność alkoholu, to jeszcze nic nie oznacza. W takim przypadku funkcjonariusz przeprowadza badanie specjalistycznym alkomatem z ustnikiem, weryfikując zawartość alkoholu i eliminując czynniki, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wynik badania przesiewowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co może wywołać pozytywny wynik na alkomacie przesiewowym? Użycie perfum, płynu do spryskiwacza z alkoholem w składzie, przewożenie nietrzeźwego pasażera czy rozlanie alkoholu w pojeździe. Większość z tych sytuacji nie wpłynie na pozytywny wynik badania tradycyjnym alkomatem z ustnikiem. Istnieją jednak pewne substancje, które mogą to zrobić. Należą do nich: odświeżacz do ust z alkoholem, płyny higieniczne do ust, słodycze z alkoholem, niektóre leki podawane doustnie (np. syrop) oraz e-papierosy.

Istnieją również substancje i produkty, które mimo powszechnego przekonania, nie wywołują pozytywnego wyniku na alkomacie. Nawet jeśli alkomat wykaże obecność alkoholu, to będzie to wynik na granicy błędu, bliski zera, lub efekt problemów zdrowotnych badanej osoby. Do tych substancji należą: jabłka i inne owoce, soki oraz "rozrywkowe" napoje bezalkoholowe (np. piwo 0 proc.).

Co zrobić, gdy alkomat wykazuje obecność alkoholu, a nie piłeś?

Przede wszystkim, nie wpadaj w panikę. Ani badanie alkomatem przesiewowym, ani tradycyjnym, nie oznacza jeszcze, że zostaniesz pozbawiony uprawnień do prowadzenia pojazdów czy skierowany przed sąd. Jeśli podejrzewasz, że użyłeś substancji, która mogła zaburzyć wynik, powiadom o tym od razu policjanta.

Gdy "wydmuchasz" promile, funkcjonariusz każe ci poczekać około 15 minut na kolejne badanie. To jest czas, kiedy śladowe ilości alkoholu zalegające w jamie ustnej samoistnie wyparują.

Kolejne badanie ma na celu dać policjantowi odpowiedź na pytanie: czy poziom alkoholu spadł, czy wzrósł? Jeśli spadł do zera, możesz kontynuować jazdę. Jeśli spadł poniżej dopuszczalnego poziomu 0,2 promila, musisz poczekać na kolejne badanie. Jeśli poziom alkoholu nie spadł, możesz mieć problemy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)